Úgy másfél-kétéves kor táján szembesülünk először azzal, hogy angyalinak hitt csemeténk dacosan ismételgeti a „nem” szócskát. Mindenre. Hangoskodva tiltakozik anyuka-apuka nevelési próbálkozásai ellen, szófogadatlan megnyilvánulásai rendszeressé válnak. Az első dackorszakot nemsokára követi a második, úgy ötéves kor táján, de nem ritka, hogy az első beletorkollik a másodikba.
Pszichológusok szerint ilyenkor a szülőknek mindenképpen tudatosítaniuk kell magukban, hogy a gyerek teljességgel ártatlan, nem tehet arról, hogy kibírhatatlan, idegesítő, és „bicskanyitogató” magatartásával az őrületbe kergeti őket. Nem is genetikai mutáció okozza a jelenséget. És nem is a szülők súlyos nevelési hibáinak következménye a kialakult helyzet.
Hogy akkor pontosan ki vagy mi a hibás? Bizony-bizony elérkeztek az első dackorszakhoz, és ez alól egyik gyerek sem kivétel. A „nem szabad” tiltás hatására azonnal működésbe lépnek, és a „csináld csak nyugodtan”-nal lehet leállítani őket. Jobbik esetben…
A „beteg” gyermekkel való konfrontálódás elkerülése érdekében praktikus, ha memorizálunk, és megfelelő helyzetben alkalmazunk néhány jól bevált mondatot. Íme:
– ha nem veszek neked csokit, csapkodd magad a földhöz a boltban, és bömbölj torkod szakadtából, hogy mindenki jól lásson és halljon
– ha jól szétcsócsáltad a rágódat, a felét gyömöszöld a hajadba, a másik felét a szőnyegbe
– filctollal nehogy papírra rajzolj, hiszen ott a frissen festett fal a szobádban
– nyugodtan nyomd ki a kistestvéred szemét, hiszen egy még talán marad neki!
Vigyázzunk azonban, hogy meggyőzőek legyünk, és mindezt rezzenéstelen arccal adjuk elő, különben visszájára is elsülhet a „nevelés”.
Sokat tanulhatunk a dackorszak kezeléséről Ranschburg Jenő Szülők könyve című kiadványából. Mint mondja, nevelési hibát kétféle okból követhetünk el: saját jellemhibánkból adódóan, vagy egyszerűen tudatlanságból. Megnyugtatja azonban a szülőket, hogy a gyermeknevelés felelősségteljes munkája megtanulható, erre hivatott az említett könyve.
Címkékelső és második dackorszak konfrontálódás nevelési hiba szófogadatlanság tiltás vagy buzdítás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az anyai szeretetérzés hiánya
Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön …