1941. december 7-én hajnalban repülőgéphordozókról felszállt japán gépek váratlanul megtámadták az Egyesült Államok csendes-óceáni flottájának legfontosabb támaszpontját, Pearl Harbor kikötőjét. A torpedóvetők és bom- megtámadása
bázók elsüllyesztettek vagy megrongáltak csatahajókat és nagyszámú repülőgépet. A támadásnak 2400 emberélet esett áldozatul.
Japán diadalmas száz napja következett. Hadereje elfoglalta az Egyesült Államok, Hollandia, Nagy-Britannia és Franciaország gyarmatbirtokait nyugaton Indiáig, délen Ausztráliáig. A további tervekhez tartozott Kína elfoglalása, majd India, az Aleut- és a Hawai-szigetek birtokbavétele. A japánok azt remélték, hogy ily módon elvágják az összeköttetési vonalakat Ausztrália és Új-Zéland, valamint az Egyesült Államok és Anglia között, amelyeket békekötésre kényszeríthetnek. Szinte a fél világ népessége a felkelő nap országának uralma alá került volna.
1941. december 8-án az Egyesült Államok kongresszusa jóváhagyta a Japánnak szóló hadüzenetet. Ugyanezen a napon Nagy-Britannia is bejelentette, hogy hadiállapotba került Japánnal. December 11-én Németország és Olaszország üzentek hadat az Egyesült Államoknak. A háború immár globális méreteket öltött.
A japán flotta a háború kezdeti időszakában mind hajókban, különösen repülőgéphordozókban, mind haditengerészeti repülőkben fölényben volt az amerikaiakkal szemben. Ebben bízva 1942 június elején szinte a teljes japán Peari Harbor a japán támadás után flotta támadásra vonult fel a Hawai-szigetektől kb. 1700 kilométerre nyugatra levő Midway-szigetek ellen. A japán vezetés abban bízott, hogy az óceánnak szinte közepén fekvő stratégiai pont védelmére felsorakozik az amerikai flotta, amelyet egy döntő ütközetben megsemmisíthet. A csata június 3-7-én zajlott le, és mind a négy japán repülőgéphordozó elsüllyeszlésével végződött. A győzelem érdekében hozott nagy amerikai áldozatok jelentősége csak később derült ki – Midway-nél sikerült megállítani a japánok előrenyomulását a Csendes-óceánon.
Címkékbéke egyesült államok fejlődés Gazdaság japán történelem világháború
Ezt mindenképpen olvasd el!
A Polgári Demokratikus forradalom győzelme: Az „Őszirózsás forradalom”
1918. október 28-án hatalmas tüntető tömeg indult a budai várba, hogy József főhercegtől, a király …