A rossz szájszagot, ha nem betegség okozza, megfelelő táplálkozási szokásokkal és körültekintő száj higiénével rendszerint meg lehet szüntetni. A szájszag gyakori panasz, de az esetek egy részében egyszerűen a curry, a fokhagyma, a szeszes ital vagy a cigaretta az oka.
A székrekedés és a bélbetegségek is előidézhetnek kellemetlen leheletet, de az egészséges, ésszerű étrend ilyenkor is segíthet. Ha azonban a szájszag okát nem tudjuk azonosítani, illetve a panaszt magunk orvosolni, forduljunk fogorvoshoz vagy belgyógyászhoz. Az étel okozta kellemetlen lehelet megszüntethető, ha evés után elrágunk pár szem kaportermést vagy babkávét. A kömény és a kardamom is hatásos, a friss petrezselyemről pedig azt mondják, hogy elrágva elveszi a fokhagyma és az alkohol szagát. A jó fogkefével történő rendszeres fogmosás, valamint a rostban gazdag élelmiszerek (nyers zöldségek, alma, körte) bőséges fogyasztása edzi és egészségesen tartja a fogínyt. A lepedékképződést csökkenthetjük egyrészt azzal, ha kevesebb cukros italt és ételt fogyasztunk (különösen azoktól kell tartózkodni, amelyek megtapadnak a fogakon), másrészt gyakran mosunk fogat, a fogközöket pedig fogselyemmel rendszeresen és alaposan tisztítjuk. Kellemesebbé teszi a leheletet, ha(gyógynövényszaküzletben kapható) illatos mirhatinktúrából 30 cseppet feloldunk egy pohár meleg vízben, majd ezzel az oldattal gargarizálunk és öblögetünk. Ugyanakkor a fertőtlenítő szájvizek a szájban levő hasznos és káros baktériumokat egyaránt elpusztítják.
A száj, az orr, a melléküregek, a tüdő, a gyomor és az emésztőrendszer betegségei mind előidézhetnek rossz szájszagot, sőt egyes gyógyszerek is okozhatnak kellemetlen leheletet. A melléküreg-betegségek és a hurut tünetei egyébként a természetgyógyászok szerint enyhíthetők azzal, ha kevesebb tejterméket fogyasztunk, és többet használunk az olyan váladékoldó hatású fűszerekből, amilyen például a gyömbér, a fahéj,a mustár, és a torma. Az is segíthet, ha egy tál forró vízhez 5-6 csepp eukaliptusz olajat adunk, majd ennek illatos gőzét belélegezzük. Az idült mellkasi gyulladások feltétlenül orvosi kezelést igényelnek, de sok esetben megelőzhetők, ha nem dohányzunk, és sok sárgarépát, brokkolit, parajt és citrusfélét fogyasztunk- a bennük lévő béta-karotin és C-vitamin ugyanis hathatóan védi a tüdő szöveteit.
A székrekedés, a szájfekélyek és a bélbetegségek is okozhatnak szájszagot. Mentolos cukorka szopogatásával vagy rágógumival ilyenkor is leplezhető ugyan a rossz lehelet, de célszerűbb az okokat megszüntetni bőséges rostfogyasztással és folyadékfelvétellel. Fehér kenyér helyett együnk inkább teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérféléket, továbbá fogyasszunk minél több friss gyümölcsöt, zöldséget, és igyunk naponta egy-két pohárral több vizet.
Címkékfogápolás kellemetlen lehelet szájhigiénia szájszag
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az immunrendszer visszaállítása kemoterápia után
A kemoterápia arra szolgál, hogy a daganatos sejteket gyógyszeresen elpusztítsák, megakadályozva őket abban, hogy tovább …
Sok hasznos dolog! Tetszik! :)
Köszönöm! :) Igyekeztem.