A paróka egy hajpótló eszköz, méghozzá az ősidőkből. Már az Ókori Egyiptomban is használták, erről rengeteg ábra és írás maradt fent napjainkig. Akkoriban a hajmunkát a rabszolgák végezték.
Akkoriban a parókát, nem csak a kopaszodás eltitkolására hordták, hanem fontos rangi besorolást is jelentett egy-egy paróka stílusa anyaga. A rangban feljebb álló emberek, különböző fonással és csomózással készült parókát hordtak. Az alattvalók általában valamilyen szövetből készült fejfedőt viseltek.
Az ezt követő évszázadokban, a paróka feledésbe merült, és legközelebb csak a Barokk korban élte újra virágkorát, amikor is a hatalmas Medici-gallér nem tette lehetővé a hosszú, lelógó hajviseletet. Ekkor hatalmas fejdíszeket, és póthajakat kezdtek hordani, amivel a fejük tetejére tudták tornyozni a hajukat. XVI. Lajos korában a hajviselet ismét nagyot változott, divatba jött az alonge paróka viselete. Ez a paróka úgy nézett ki, hogy a fejtetőn jól feltornyozták, elöl mellig, hátul pedig hátközépig ért, miközben a vállakat szabadon hagyta. Ezeket a parókákat felváltották a kisebbek, míg végül kialakult a copf. Ezt leginkább a katonák és polgárok használták.
A nők hatalmas vendég hajakat hordtak, elképesztő magasságokig tornyozva azt.
Marie Antoinett által hordott hatalmas fodrászműveket mesterinek tartották. Sajnos ezek a hatalmas vendéghajak, lehetetlenné tették a fej tisztán tartását, ezért aztán társasági körökben is elfogadottá vált a vakarózás, a tetvek miatt.
A paróka szerencsére mára kényelmes viseletté változott, mindenkiszámára hozzáférhető, a tisztán tartása is könnyű. Ha a parókát választjuk a hajunk pótlására akkor a következő szempontok alapján tegyük.
Az eredeti hajszínünkhöz közel álló árnyalatot válasszunk, hogy meg maradjon a természetesség hatása.
Legyen a tapintása selymes és lágy.
Mindenképpen szorosan illeszkedjen a fejre, hogy sportoláskor, vagy esetleg szeles időben is fent maradjon.
Fontos azt is szem előtt tartani, hogy ha szintetikus anyagból készült a parókánk, akkor szárítása csak természetes úton történhet. Semmi esetre sem szabad hőhatásnak kitenni, vagy festeni.
Mivel a paróka nem haj, ezért mindenképpen az ápolásához megfelelő szereket kell használnunk. Léteznek kifejezetten paróka ápoló szerek, amik nem károsítják az anyagát és így tartós marad.
Alkalmanként érdemes eligazítani a hajszálakat egy ritka fogú fésűvel.
A paróka viselést célszerű először rövid fazonokkal kezdeni mert azt könnyebb megszokni.
Tárolására érdemes odafigyelni, mert így sokáig marad ép és szép.
Címkékhajpótló
Ezt mindenképpen olvasd el!
Őszi lombhullatás
Őszi lombhullatás… én csak így hívom, amikor átvitt értelemben több hajam marad a fésűben vagy …