A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható, testünk egyik alkotó eleme, létfontosságú az élethez. A máj állítja elő, sokkal nagyobb mennyiségben (egy felnőtt embernél 14 g-ot naponta), mint amennyit a táplálékból fel tudunk venni.
A koleszterinnek számos fontos funkciója van az emberi testben, többek között a sejtmembránok fontos alapanyaga (agyunk szárazanyag-tartalmának kb. 65%-a koleszterin), részt vesz a zsíranyagcserében, az idegszövet felépítésében, a hormonok és a D-vitamin előállításában. A májon kívül különösen nagy mennyiségben van jelen a mellékvesékben és az idegrendszerben is.
A szervezet összes koleszterintartalma 100-150 g, a táplálékkal felvett koleszterintartalom csak 20%-a annak, amit a szervezet naponta előállít.
Közismert a szívbetegségek nagy részét a koleszterinnek tulajdonítani, és azt hangsúlyozni, hogy az étkezés során elfogyasztott koleszterin (zsír) emeli a vér koleszterinszintjét, s ezzel a szívbetegségek kockázatát.
Manapság egyre többet hallani arról, hogy ez hamis hipotézis. Az ezt közzétevő tanulmányokból, vizsgálati eredményekből az derül ki, hogy az étkezésünk során elfogyasztott koleszterin NEM BEFOLYÁSOLJA a vér koleszterinszintjét. Az átlagon felüli mennyiségű koleszterint fogyasztók esetében ugyanolyan arányban fordult elő szív- és érrendszeri betegség, mint az átlagosnál kevesebbet fogyasztók esetén.
Mit állítanak tehát a „tagadók”? Ha a koleszterin tényleg szívbetegséget okozna, akkor ez életkortól és nemtől független lenne. Egyaránt érvényes lenne a világ minden népére, és a zsírfogyasztás csökkentésével kimutathatóan csökkenne a szívbetegségek száma. Ez viszont egyáltalán nincs így! Például a 60 év felett férfiak között 10-szer több magas koleszterinszintű van, mint a hasonló korú nők között, a szívbetegségek előfordulásában viszont nincs lényeges eltérés.
Sok országban a kevés zsírfogyasztás mellett is sok a szívbeteg, míg máshol a rengeteg zsír sem okoz problémát a szívnek. Az eszkimók például szinte csak zsíron élnek, vérük koleszterinszintje jóval meghaladja a halálos értéket, mégis csak elvétve fordul elő közöttük szívbetegség.
Mi lehet a magyarázat?
Szervezetüknek van egy ellenőrző, szabályozó mechanizmusa, mely azt eredményezi, hogy ha az élelmiszerek koleszterinszintje magas, a májban leáll a koleszterinszintézis. Táplálkozás hatására a koleszterinszint egyébként is csak ideiglenesen emelkedik meg, majd (a vércukorhoz hasonlóan) visszaáll a normális szintre.
Valójában ezerből csak egy embernek lenne szüksége (hibás májműködés miatt) koleszterinszint csökkentésre, de ez a gyógyszeriparnak nincs ínyére. A nyolcvanas években a gyógyszergyárak által támogatott kutatási kísérletek alapján a koleszterint ellenségnek kiáltották ki, és meghatároztak annak egészségügyi határértékét. Ez kezdetben a 14 volt, de így még mindig kevés tabletta fogyott, hiszen ilyen magas érték csak ritkán és rövid ideig fordul elő. Ezután a határértékeket évről-évre csökkentették, jelenleg 6-nál húzzák meg a kritikus határt. Efölött már írják is az orvosok a receptet, s elhangzik a figyelmeztetés is: „ezt most már élete végéig szednie kell!”
Rengeteg ember él ezekkel a tablettákkal, sokszor minden látható eredmény nélkül. Sokan panaszkodnak, hogy hiába a koleszterincsökkentő, semmit nem változik a szintjük, még akkor sem, ha alig esznek zsíros ételt.
Sajnos a koleszterincsökkentők hosszútávon károsíthatják a szívizmot, és kiürítik a szervezetből a védőhatású Q10 koenzymet. Amerikai orvosok követelik, hogy a gyógyszer-tájékoztatóban tüntessék fel a gyártók, hogy napi 200mg Q10-et szedjenek a tabletták mellé. Ezzel viszont a gyógyszergyárak beismernék a készítmény ártalmasságát.
Mellékhatások pedig vannak.
Teljesen egészséges embereknél is feljegyeztek komoly emlékezetzavarokat, amelyek a tabletták elhagyásával megszűntek.
Nem ritka a koncentrációzavar, a fejfájás, de depressziót, agressziót is előidézhet.
A végtagokban és az arcon égő érzés, néha zsibbadás jelentkezhet, a csökkent Q10 koenzym miatt pedig fáradtság és izomgyengeség.
A koleszterincsökkentők gátolják a C-vitamin hasznosulását, ezzel gyengítik az immunrendszert.
Előfordulhatnak emésztési problémák is, mivel a sztatinok gátolják a májban az emésztő enzimek termelését.
Miért lehet mégis magas a koleszterinszint?
Ha mindent bevetünk, és mégsem csökken az érték, az okot kellene megkeresni. Könnyen lehet, hogy a testünkben valahol van egy rejtett gyulladás, fertőzés. Mivel emiatt sejtjeink állandóan károsodnak, a sejtek (sejtmembrán) cseréjéhez a májunk koleszterint állít elő. Minél több koleszterincsökkentőt veszünk be, annál többet állít elő a májunk. Hasonló sejtkárosító hatásuk lehet más betegségekre szedett gyógyszereknek is. Ezért könnyen előfordulhat, hogy a diéta és a koleszterincsökkentők ellenére sem csökken a koleszterinszint, és nem is fog addig, míg a kiváltó okot nem szüntetik meg, vagy a májat tönkre nem teszik.
A dilemma tehát nagy: döntsünk legjobb belátásunk szerint.
Címkékdilemmák gyógyszerek kísérleti eredmények szívbetegség taplalkozas vérzsír
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …