A leégés bőrgyulladás, ami akkor keletkezik, ha a bőrt túlságosan sokáig érik a nap ibolyántúli sugarai. Általában a szülők téves megítélése vagy gondatlansága miatt következik be. Legjobb gyógymódja a megelőzés. Még a felnőtteknek is, mindannyiunknak-és ez alól csak a kreol és fekete bőrűek tekinthetők kivételnek- hozzá kell szokni, hozzá kell edződni a napsütéshez. A fokozatosságra figyelmeztetni kell a gyerekeket, akik nincsenek tisztában a veszélyekkel. A leégés fájdalommal jár, a bőr megsérül, esetleg felhólyagosodik vagy lehámlik. Enyhe napsütésben is vigyázni kell, mert a napfény hatását fokozza, ha víz, hó vagy homok közelében vagyunk, ahol a szikrázó felületről visszaverődnek a sugarak.
Súlyosnak tekinthető-e?
A leégés súlyos lehet, ha nagy bőrfelületre terjed ki. A bőr elveszítheti hőmérséklet-szabályozó képességét, úgyhogy a gyerek laza felszökhet, és a következmény hőguta lesz.
Feszülő, vörös bőrt kezeljünk gyulladást csökkentő krémekkel vagy sprayvel (Irix, Naksol – a szerk.), hideg borogatással, ami lehűti a bőrt, és csökkenti a gyulladást. A szobában ne adjunk semiféle ruhaneműt a leégett bőrre,
hagyjuk levegőzni. A szabadban takarjuk be a nap égette testrészeket. Ha hólyagok keletkeznek, és fájdalmat okoznak a gyereknek, adjunk neki fájdalomcsillapítót. Mérjük meg a gyerek lázát. Ha 39 °C fölé emelkedik, értesítsük azonnal az orvost, és próbáljuk csillapítani a lázat.
Legalább két napig ne engedjük a gyereket napra.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Forduljunk mielőbb orvoshoz, ha a gyerek leégett bőrén hólyagok képződnek, ő maga lázas, és rosszul érzi magát.
Hívjunk azonnal orvost, ha a gyerek lázas, zavartnak, aluszékonynak látszik, és a bőre kiszáradt. Lehetséges, hogy hőguta érte, ami vészhelyzetként kezelendő.
Címkékbor gyulladás hólyagok láz leégés levegőzés napfény
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …