Mályvarózsa

Althaea
A mályvafélék családjába tartozik. Neve görög eredetű. Jelentése gyógyító, a görög orvosok ugyanis levélfőzetét különféle betegségek ellen használták. E nemzetséghez 25 faj tartozik, amelyek Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában honosak. Lágy szárú, 1-3 m magas növény, fürtös virágzattal. Virágainak színe különféle. Levelei karajosak, molyhosak.
ALTHAEA ROSEA. Magyar neve mályvarózsa. Kínából származik. Szára merev, felálló és molyhos. Levelei hosszú száron jelennek meg, szív alakúak, karajosak. Júliustól szeptemberig virágzik. Virágai fehérek, sárgák, rózsaszínek, pirosak és feketés pirosak. Változata a Nigra, feltűnő az egészen feketés vörös virágaival, másik változata a telt virágú mályvarózsa. Ez a legkeresettebb és legszebb kétnyári mályvarózsa. Magját május végén hideg ágyba vetjük, s a kikelt palántákat augusztusban vagy szeptemberben 15 cm sor- és növénytávolságra ültetjük szét szabadföldi ágyba. A megerősödött töveket – gondos átteleltetés után – kora tavasszal ültessük állandó helyükre. Vegyes virágágyakba és évelőágyakba is ültethetjük. Használhatók falak és kerítések mellé un. takaró növénynek is. Ebből a kétnyári fajból állították elő az ismert egynyári változatot, az A. rosea annua-í. Levelei kerekdedek. Fehér, sárga, rózsaszín és piros virágai június végétől őszig nyílnak. Növekedése gyors és erőteljes, felhasználják magasabb virágágyak beültetésére, de vágott virágként is jól értékesíthető. Termesztéséhez mélyrétegű, tápdús talajt válasszunk. Februárban vagy márciusban üveg alatt vetjük magját, majd kis cserepekbe áttűzdeljük a növényeket és április végén állandó helyükre ültetjük. A palántákat beöntözött földlabdával ültessük állandó helyükre. Száraz időben öntözéssel segítjük a növények fejlődését. Célszerűbb magját állandó helyére vetni. Kelés után 40-50 cm-re kiritkítjuk a növényeket. Ápolása rendszeres gyomirtás és talajporhanyítás Az elhajló, hosszú virágszárakat ki kell kötözni. A napos helyet kedvelik. Gyógynövény. Virágjának főzetét köhögéscsillapítóként, rekedtségre, húgyúti fertőzések és a bélcsatorna gyulladásos megbetegedésénél fogyasztják. Kelések, gyulladások borogatására is használatos. Az élelmiszeripar festékanyagait alkalmazza, például likőrök színezésénél..

Ezt mindenképpen olvasd el!

Díszfű belső díszítésre

Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól …

Leave a Reply