A régi egyiptomiak szerint az istenek könnyei méz formájában hullanak a földre.
A méz 80%-ban természetes cukorból áll, mely azonnali energiához juttatja a szervezetet, segítve a szellemi, testi fáradtság leküzdését. Rengeteg vitamint tartalmaz. Megtalálható benne a B-, C-vitamin, kalcium, foszfor, nátrium és kálium sőt még folsav is.
Egyes fajtákban a vérszegénységet megszüntető vas, és a méreganyagok eltávolításához nélkülözhetetlen réz is felfedezhető.
Nagyszerű táplálékforrás a beteg, legyengült szervezet számára, hiszen nem terheli az emésztőrendszert és még a többi tápanyag felszívódását is segíti. A megfázás természetes gyógyszere. Vigyázat, forró teában vagy tejben elveszíti gyógyító erejét! Lehetőleg olyan mézet vásároljunk, amely nem hőkezelt.
Összetétele nagyrészt attól függ, hogy a méhek milyen virágból gyűjtötték a nektárt.
Akácméz: nagyon jó táplálék kisgyermekek részére, jó hatással van a székrekedésre
Eukaliptuszméz: légúti és húgyúti betegségekre kiváló
Hársméz: Álmatlanság, fáradtság gyógyszere
Kakukkfűméz: gyomorbetegségek, fertőzések ellenszere
Lóhereméz: sportsérülések, húzódások csillapítására kiváló
Narancsvirágméz: nyugtató hatású, idegességre, fejfájásra alkalmazható
Rozmaringméz: puffadásra, belek tisztítására nagyon jó
A méhek virágporral etetik lárváikat, melyben minden olyan tápanyag megtalálható, amelyre a szervezetnek szüksége van. Található benne természetes cukor, fehérje, zsírok, enzimek, aminosavak, B-, C-, D-, E-vitamin és még sok más ásványi anyag és antibiotikum.
Fogyasztása ajánlott terhesség, szoptatás idején, fizikai és szellemi fáradtság esetén. Az ellenálló képességre is jó hatással van, sőt az anyagcserét is segíti. Kettős szabályozó képességének köszönhetően a virágpor mind hasmenéskor, mind székrekedéskor sikeresen alkalmazható. Jelentős szerepet játszik a rák, a szív- és gyulladásos betegségek megelőzésében.
Íze meglepő, teában, gyümölcslében feloldva vagy mézben elkeverve fogyasztható. Allergiások csak óvatosan bánjanak vele!