Az intenzív testgyakorlás hosszabb telomereket eredményez.
Hamburgi kutatók Németországban bemutatták, hogy egy 50 éves férfi, aki hetente több, mint 80 km-t futott nagyobb sebességgel, majdnem olyan hosszú telomerei (kromoszóma sapka) voltak, mint a Német Nemzeti Csapat 20 éves futóinak, és több, mint 40%-kal hosszabbak, mint az azonos korú inaktív férfiaké (Circulation, December 2009). Ez meglepő, mert a megrövidült telomerek mutatják az öregedést.
A genetikai anyag (kromoszómák) aktív végei a sejtekben protein réteggel fedettek, melyeket telomereknek vagy telomeráznak nevezünk. Ha nem lennének fedve, a genetikai anyag fedetlen végei bármihez, ami közel van, hozzá ragadnának és a sejtek elhalnának. Egyszóval, minden alkalommal amikor a sejt két sejtté osztódik, egy kicsi eltűnik a telomerekből. Végül a telomer eltűnik, a genetikai anyag vége összeragad és a sejt többé nem osztódik, szóval elhal a nélkül, hogy kicserélné magát. Nyilvánvaló, hogy minél hosszabbak a telomerek, annál tovább használhatóak, és a sejt annál tovább él.
Két évvel ezelőtt a londoni King’s College kutatói 2301 ikerpáron végzett vizsgálatot publikáltak. Az ikerpárok egyik fele, aki rendszeresen végzett testgyakorlást, hosszabb telomerekkel rendelkezett, mint a naphosszat lustálkodó ikertestvérük (Archives of Internal Medicine, January 28, 2008). A legtöbb középkorú, vagy idősebb atléta jelentősen fiatalabbnak látszik, mint testgyakorlást nem végző kortársuk.
Egészséges idősebb emberek követhetik a versenyző atléták edzésprogramját, futhatnak, kerékpározhatnak és más sportokat űzhetnek a sokkal fiatalabb atléták szintjéhez közel. Újabb keletű tanulmányok mutatják, hogy az intenzív testgyakorlás lelassíthatja úgy a sejtjeik, mint a szívük és izmaik korosodását. Azonban az intenzív testgyakorlás szívrohamot okozhat olyan embereknél, akiknek artéria elzáródásuk van, ezért mielőtt a testgyakorlás program intenzitását megnövelik, beszéljék meg ezt orvosukkal.