A legnagyobb problémát a horkolás nem a horkoló személynek okozza, hanem hálótársának: hányan ne ébredtünk volna arra hogy valamely szerettünk hangos zajt csap horkolásával.
Azonban nem sokan tűnődtek el még rajta hogy mi is az a fizikai folyamat, ami miatt annyian felkeltünk már az éjszaka közepén. A szörnyű hangeffektus során a felső légutak szövetei rezegnek, innen a hang forrása. A hang képzésében részt vesz a szájpadlás, a nyelv, a mandulák és a torok falai.
A horkolás skálája igen széles. A néha, csendes, apró kis zajoktól elkezdve az ablakrámát a helyéből kiszakító orkánig minden előfordulhat. Természetesen nem minden forma kóros, sőt a horkolás legtöbb formája nem kóros, legfeljebb zavaró lehet. Erre az eddig legjobban bevált módszert tudom tanácsolni: bökjük oldalba hálótársunkat, és szóljunk neki hogy forduljon a másik oldalára. Általában ez segít. Van azonban olyan eset is (ez kóros), amikor az illető bármelyik oldalára is fordul, hangosan horkol.
A gyengébb horkolás okaiként megemlíthetjük a megszokottnál több alkoholfogyasztás, túlzott kimerültség. Számtalan oka lehet még, legtöbb esetben a nagyon erős, zavaró horkolás más betegség tünete is lehet. Elhízott emberek sokkal gyakrabban és fokozottabb intenzitással horkolnak. Idős kor esetén az erős horkolás; ha addig nem fordult elő; nem okoz problémát, mivel idősebb korra a felső légutak szövetei gyengébbek lesznek. Heveny dohányosok pedig ne is számítsanak a probléma megszűnésére mindaddig amíg dohányoznak.
A megoldások tehát: túlsúly esetén a felesleges kilók nagy részének leadása. A dohányzásról való leszokás gyors és hatékony módja a fülsüketítő zaj csillapításának. Ha eme tanácsok betartása után sem javulna a helyzet ily téren, akkor mindenképpen szakember, orvos bevonása szükségeltetik.
Címkékalvászavar biológia horkolás orvoslás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Terhesség és horkolás együtt?
Valóban többet és erősebben horkolnak azok az anyukák, akik éppen várandósak? Egy kísérlet segítségével próbáltak …