Malassezia furfur nevű gombafaj okozza a napgomba nevet kapott bőrelváltozást.
Latin neve pytiriasis versicolor vagy a tinea varsicolor nevet is viseli ami azt jelenti, hogy a színét változtatja.
Ez a gombafaj a bőr felszíni rétegének fertőzését, elváltozását okozza. Ennek a gombafajnak több faja is ismert amik szintén bőr megbetegedéseket okozhatnak. Meleg, nedves környezet valamint Malassezia furfur fertőzés és túltápláltság előhozhatja a fertőzést. Bármely életkorban előfordulhat, de többnyire fiatal felnőttkorban alakulhat ki. Emberről emberre nem terjed.
A bőrelváltozás a törzs, a végtagok bőrén jelentkezik elsődlegesen, ritkán az arcbőrön.
Első stádiumban pár milliméteres esetleg nagyobb hámló barnás foltok jelennek meg a bőrön ezt követően fehér színűvé válnak a bőrelváltozások melyek továbbra is hámlanak ezt nevezik „korpázó hámlásnak”. A sarjadzó formából fonalassá átalakuló gomba azaleasavat termel ez okozza ezt a fajta fehér hámló elváltozást.
Nyáron ezek a fehér foltok feltűnőbbek lesznek. Először leégne és bepirosodnak majd mikor a bőr lebarnul ezek a foltok világosabbak lesznek a normál bőrszínnél.
Ezek a gombák csak zsíros, olajos közegben tudnak jól szaporodni. Egyre több jelenik meg a bőrfelületen.
Diagnóztizálását bőrgyógyász végzi. A bőrfelszínről vett kaparékot mikroszkóp alatt vizsgálják. Wood-fényben fluoreszkál.
Kezelés nélkül egyre több fehér folt jelenik meg a bőrön akár másik testrészen is.
Gyógyítása gomba ellenes kenőcscsel vagy ecsetelővel hatásosan megoldható.
Makacs esetekben szájon átszedhető azol-típusú antimikotikum alkalmazható a külső kezelés mellett.
A gomba elpusztulása után az érintett bőrterület továbbra is fehér marad és lassan gyógyul. Csak hónapok múlva tűnnek el a foltok a érintett bőrfelületről.