1933 júniusában – elsőként az európai kormányfők közül – Gömbös Berlinbe utazott. Gömbös, aki a belső berendezkedést illetően az olasz Német-olasz rendszert tekintette mintának, külpolitikailag pedig a Mussolinivel való együttműködést ítélte elsőrendűnek, az új hatalmi helyzetben Magyarország számára különleges nemzetközi szerep kiépítését tűzte ki célul. Azt tervezte, hogy közvetítőként működhet Berlin és Róma között, kiaknázva annak minden előnyét.
A magyar külpolitikában erőteljesen érvényesült az olasz orientáció, ami 1934 márciusában Magyarország, Ausztria és Olaszország Rómában aláírt ún. hármasegyezményéhez vezetett. Ez Ausztria német bekebelezését késleltette és a német befolyásnak kívánt gátat vetni a térségben.
1934-ben aláírták a magyar-szovjet diplomáciai kapcsolat felvételéről szóló okmányt. Ebben nagy szerepe volt Mussolini tanácsának, s annak, hogy a kisantant államok is hasonlóan jártak el.
Alternatívák a kül- és a belpolitikában
Az országgyarapításra a vezető politikai körök két lehetőséget láttak. Az egyiket Gömbös alakította ki, a Dunától délre az olasz, a Dunától északra a német szövetség alapján. A másik elképzelést képviselő Bethlen és Teleki is egyetértett abban, hogy a magyar külpolitika fő iránya a német orientáció. Felfogásuk szerint azonban ez nem válhat kizárólagossá. Úgy vélték, hogy egy Angliával, Franciaországgal (és minden valószínűség szerint az Egyesült Államokkal) vívandó háború a tengely vereségével végződne, s az egyoldalú elkötelezettség esetén Magyarországnak is osztoznia kellene a bukás következményeiben. Ezért olyan vezetést kívántak, amely biztosítja a németek támogatását az „országgyarapításhoz”, de nem sodorja bele az országot Hitler oldalán a várható háborúba. A konzervatív körök azt is tagadták, hogy a németbarát külpolitika okvetlenül feltételezi a belső fasizálódást. Ezek a vezető körök inkább készek voltak a német támogatásért gazdasági ellenszolgáltatást adni, valamint a német nemzetiség kiváltságokat igénylő törekvéseit bizonyos előzékenységgel fogadni. A belpolitikában tehát Bethlenék a fasiszta pártok és csoportok visszaszorítását követelték.