Néhány olyan dologról olvashatnak a következő sorokban, amelyek talán meglepően hatnak.
Meglepő azért, mert kézenfekvő dolognak tartjuk, lehet, hogy éppen tiltjuk, vagy éppen nem is gondolunk rá, mégis szerepet játszhatnak a gyermek életében. A játék a gyermek fejlődésének, fejlesztésének a kulcsa. Játszva éli meg a felnőttek világát, saját mindennapjait. Játszva dolgozik, tanul.
Az óvodában és otthon egyaránt megtalálható játékok közül néhány közismert és gyakran használtat említek:
– Lego és minden más építő, konstrukciós játék, egészen a fémépítőig.
– Pötyi, puzzle megoldású játékok.
– Gyöngy a gyöngyfűzéshez – fontos minél kisebb gyöngyökig eljutni a fűzésben.
– A szövést, a fonást, agyagozást, gyurmázást lehetőleg minél több alkalommal gyakorolhassa a gyermek. A varrás, a tű befűzése igen jó fejlesztő hatású.
– Rajzolás, színezés, festés, vágás, homokozás, sárban gyurkálás.
– A hangszer kedvelt eszköze a gyermekeknek. Az ujjizmokat elsősorban a furulya, a zongora, a csuklót pedig a dob fejleszti hatékonyan.
– A konyhai munkánál hadd segítsenek a gyerekek borsót bontani, rizst válogatni, kemény tojást tisztítani, meggyet magozni, szőlőt, ribizlit szemezni.
– Vitamintál készítését rábízhatjuk a gyerekekre, az alma, a répa reszelése az ujjakat és a csuklót egyaránt erősíti.
– Szendvicsekre a sajtot hadd reszelje a gyermek.
– Sütéskor a liszt szórása, elsimítása a deszkán finom, laza mozdulatokat igényel, míg a pogácsák szaggatása egyenletes erőkifejtést kíván. A kekszgolyók készítését élvezik, a darálástól kezdve a keverésen, a golyók formálásán és szervírozásán át az elfogyasztásig.
– A kés és a villa használata nemcsak szép látvány, hanem gyors, sokirányú, összerendezett mozgást igényel, miközben erőt is kell kifejteni.
– A kenyér kenését is próbálja meg a gyermek, minél fiatalabb korban. A csukló rendezett, laza mozgását alakítja.
– A mosogatást végző gyermekek határozott tárgyfogást gyakorolhatnak, sajátíthatnak el.
– Ugyancsak a csukló fejlesztésének lehetősége a rendszeres fogmosás is.
– A cipő befűzése és bekötése az ujjak boszorkányos mozgását igénylik. Hadd tanulja meg ezt is a gyermek minél hamarabb.
– Az elromlott telefont adjuk oda játszani a gyermeknek, a nyomógombos változat az ujjak kis helyen való mozgását segíti.
Bízzunk a gyermekeinkben, és adjuk meg a lehetőséget, hogy játszva megismerve a világot, ügyeskedjen, fejlődhessen. Sokszor dicsérjük meg, és sikertelenség esetén vezessük rá a helyes megoldásra, hogy újra megdicsérhessük.
Címkékfejlesztés fejlődés gyermek játék otthon
Ezt mindenképpen olvasd el!
Férfiból apa válik
Az első gyermek születése sok változást okoz egy család életében. Elsősorban az anya pszihésen ráhangolódik a közeledő …