Az allergia röviden túlérzékenységet jelent. Ilyenkor, ha valamire allergiásak vagyunk, a szervezet immunrendszere ártalmatlan anyagok ellen védekezik, ilyenkor jelentkeznek az allergiás panaszok.
A porallergia esetén a védekező mechanizmus által többféle tünetet produkálhatunk. Ezek főként a következők lehetnek: kaparó torok, csöpögő orr, rekedtség, könnyező, piros szem, kötőhártya gyulladás, viszketés, bőrpír, de akár légszomj és rosszullét is.
A por allergia okozói is sokrétűek lehetnek, például: házi por, virágporok, penészgombák, cementpor, liszt, állati eredetű fehérjék, élelmiszer adalékok, vegyi anyagok, kozmetikai és mosószerek, festékek.
A porallergia bárkinél kialakulhat, de a csecsemőkre ez fokozottan igaz. A csecsemők napjuk nagy részét zárt helyiségben töltik, az ágyban később a szőnyegen, a padlón. Ilyenkor sokkal közelebb kerülnek a porforrásokhoz és az egyébként is gyengébb immunrendszerük kevésbé hatékonyan tud védekezni. Azonban akár egy felnőtt embernél is kialakulhat, ha 1 gramm porban az 50 allergén egységet meghaladja a mérőszám.
A levegőben szálló nano méretű részecskék a légzés során a légutakba kerülnek és a nyálkahártyába tapadva megindítják támadásukat. Érdekes és megjegyzendő, hogyha egy áldott állapotban lévő hölgy minél többet tartózkodik allergénekkel teli légkörben, akkor a gyermek nagyobb eséllyel lesz allergiás.
A porallergia ellen természetesen lehet védekezni zárt környezetben, rendszeres takarítással, portalanítással, megfelelő légszűrők alkalmazásával esetleg párásítással, mely lecsökkenti a levegőben szálló por mennyiségét. A szabadban azonban mi magunk nem sokat tehetünk, ezen inkább csak a környezetváltozás segíthet, végső esetben azonban a lakhelyváltoztatás is felmerülhet.
A legtöbb tünet általában éjszaka jelentkezik. Legtöbben éjjel fulladnak be, vagy „ragad be” a szemük, mely kötőhártya gyulladásra utal.
Címkékallergia csecsemő felnött okozói porallergia tünet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az allergia immunkárosító hatása
Az antigén kötődése az ellenanyaggal, vagy az immunrendszer sejtjeivel nem minden esetben előnyös a szervezet …