A pszichoterápia sajnos még ma is tabu témának számít. A terápiára járás, a szakemberi segítséggel történő problémamegoldás még mindig előítéleteket szül. Ezért a legtöbben nem is mernek segítséget kérni, vagy ha igen akkor csak titokban, ami csak tovább fokozza az alap betegséget, problémát.
A pszichoterápia közvetlen emberi kommunikáció segítségével történő, gyógyító célú beavatkozás. Az emberi viselkedés kommunikáció által ugyanis nagy mértékben befolyásolható. A terápiás célú kommunikáció egy folyamat, ami a terapeuta és a beteg rendszeres, hosszabb ideig tartó találkozásából áll. Általában hetente egy vagy több alkalom, s alkalmanként 40- 50 perc. Ez persze a betegség típusától és súlyosságától függ. A folyamat évekig is tarthat. Fontos, hogy a pszichoterápiát kizárólag szakember végezheti: pszichológus, orvos, stb.
A pszichoterápia nem csak lelki, hanem testi betegségek esetén is eredményesen alkalmazható. A terápiában döntő szerepe van az alkalmazott módszer mellett a terapeuta személyiségének. Lényeges személyiségjegye kell, hogy legyen az empátia ill. a feltétel nélküli elfogadás.
A pszichoterápia lehet egyéni vagy csoportos ill. tünetcentrikus vagy személyiségcentrikus.
Tünetcentrikus terápiák: orvosi beszélgetés, relaxációs módszerek (pl. autogén tréning), hipnózis, viselkedésterápia.
Személyiségcentrikus terápiák: pszichoanalízis, biográfiai elemzés, Rogers-féle klienscentrikus terápia, csoportpszichoterápia, intézeti pszichoterápia.
Milyen esetekben lehet szükség pszichoterápiára?
Tulajdonképpen minden testi- lelki betegség esetén alkalmazható. Eredményes a hangulati zavarok, a szorongásos kórképek (pl.: pánik, fóbiák, kényszerbetegség, depresszió); a függőségek (alkohol, drog, játékszenvedély); személyiségzavarok; életvezetési problémák (válás, gyász) kezelésénél is.
A testi betegségek kiegészítő kezeléseként is hasznos lehet, megkönnyíti a fájdalommal való megküzdést, a betegség elfogadását.