Kezdőlap / Otthon és család / Kertészkedés / Sárgadinnye (Cucumis melo)

Sárgadinnye (Cucumis melo)

A sárgadinnyének többféle fajtáját ismerjük. A nevük is különbözhet, színük is, sőt tápanyagtartalmuk is. Termelésük csak azokon a vidékeken ajánlatos, ahol hosszú meleg nyár van, elegendő idő a beéréshez. Az éghajlati hőmérséklet határozza meg a cukortartalmát is. Jó tápdús talajt igényel. A hőmérsékletet emelhetjük, ha fekete fóliát helyezünk az indák alá.
Tápértékét a következő anyagok határozzák meg: kalcium, foszfor, vas, nátrium, kálium, mangán, magnézium, réz cink, kobalt és króm, A vitamin, niacin, riboflavin, tiamin, folsav és C vitamin.
A sárgadinnye kitűnő gyógyszer mindenféle lázas és gyulladásos betegségre. Gyógyhatását a béta-karotin tartalmának köszönheti, de sikerét növeli a benne levő nagymennyiségű ásvány.
Bélgyulladás:
Jó hatást vált ki a hasi rész bármely, gyulladással kapcsolatos megbetegedés gyógyításában: vékony és vastagbélgyulladás, illetve a vékonybél végénél levő zár, (ileum) gyulladása esetén ajánlatos a sárgadinnye fogyasztása. A bél e szakaszának gyulladása főleg azoknál a vegetáriánusoknál jelentkezhet, akik táplálékuk legnagyobb részét nyersen fogyasztják. A kemény, rostos táplálék olyan károsodást végezhet a belekben, aminek következtében leszűkül a járat, illetve krónikus gyulladás jön létre, nem egyszer rák. A sárgadinnye tartalmánál és természeténél fogva hűsíti a beleket és kisimítja.

Gyomorgörcs, bélgörcs:
A gyomorgörcsöt sok minden kiválthatja, így a helytelen, gyors táplálkozás, a sebtében bekapott étel, az ideges gyomorba ledobott táplálék. A rágás vagy az étkezés feltételeinek elmulasztása nem igen segíti elő a nyugodt emésztést. Általában gyomorgörcsök, bélgörcsök jelentkeznek, ami nem egyszer gázzal jár. Ilyenkor nagyon jót tesz egy pohár nyugodt körülmények között lassan fogyasztott sárgadinnye-lé. Feloldja a feszültséget az idegekben és a belekben.

Önpusztító betegségből eredő gyulladások:
A sárgadinnye karotin tartalma, és a benne előforduló ásványok teszik lehetővé, hogy a szervezet immunrendszere kedvezően befolyásolja a gyulladásos fájdalmakat, fellobbanásokat. A betegségben meglankadó immunrendszer erőre kap, növekszik ellenálló képessége. A gyulladás csökken a csuklókban, a fájdalom szünetel. Ha továbbra is szeretnénk ezt a hatást elérni, naponta több pohár sárgadinnyelét kell elfogyasztanunk.

Bőrkiütés, bőrbetegségek:
A bőrbetegségek és kiütések általában gyulladásos elváltozások következménye a bőrön. Sárgadinnye fogyasztásával alaposan hozzájárulunk ahhoz, hogy ezek a kellemetlen tünetek elmúljanak. Ha pedig huzamosabb ideig fogyasztjuk, az okok megszüntetéséhez is alaposan hozzájárulhatunk ezzel a táplálékkal.

Nyálkahártya:
Meghűléses betegségeknél általában a légzőszervi nyálkahártyák jönnek gyulladásba. Az A vitamin rendkívül jó hatással van a nyálkahártyákra, különösen lázas megbetegedések során. A sárgadinnye alaposan hozzájárulhat ahhoz, hogy a meghűléses megbetegedésen gyorsan, zökkenőmentesen túltegyük magunkat.

Erős menstruáció esetén:
Az erős menstruáció általában valami rendellenesség következménye, okozhatja akár kisebb gyulladás, illetve fázás. Ha idő előtt jelentkezik a vérzés, azonnal megkezdhetjük az A vitamin, illetve karotin fogyasztását, így a sárgadinnyét. Sikeresebb és gyorsabb hatást érhetünk el, ha a karotint (sárga színű gyümölcs tartalmazza) E vitaminnal vesszük be, akár búzacsira olajjal, ami segíti az A vitamin felszívódását.

Elkészítési mód:
Válasszunk jó érett dinnyét. Ezt sikeresebben végezhetjük, mint a görögdinnye választást. Elég, ha az orrunkhoz emeljük, hogy érezzük a terjengő, jellegzetes illatot. A sárgadinnyét elkészíthetjük lemezvágóval, vagy gyümölcs centrifugával. A kettő között az a különbség, mire fogjuk felhasználni, és ki. Ha kicsi gyerekről van szó, vagy lázas betegről, jobb ha centrifugázzuk. A lébe belekeverhetünk egy kk. búzacsira olajat, az E vitamint, hogy biztosabb legyen a felszívódás. Ha üdítő italt akarunk készíteni, keverhetjük más gyümölccsel, ízlés szerint. Ha gyulladásos emésztőszerv gyógyítására fogyasztjuk kúraszerűen, a legjobb ha lemezvágóban pépesítjük. A pép tovább marad az emésztőcsatornákban, hűsítve azokat.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Díszfű belső díszítésre

Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól …

Leave a Reply