„Savanyújóskának” hívja a népnyelv a mindig elégedetlen, kiegyensúlyozatlan, rosszkedvű embereket. Mai ismereteink szerint az elsavasodott szervezetű emberek kedvetlenek, érvényesek rájuk az előbb felsorolt tulajdonságok.
A kiegyensúlyozott sav-bázis háztartás jelentőségét egy svéd táplálkozástudós elemezte először szisztematikusan. Az ásványi anyagok mérlegéből vezette le az anyagcsere egyes zavarait és betegségeit. Ő állapította meg először, hogy az egészséges tápláléknak több bázikus jellegű alapanyagot kell tartalmaznia, mint savas jellegűt. Azóta a sav-bázis háztartás harmonizációja a természetgyógyászat alapterápiájának számít.
Jó példa a savas esők erdőkre gyakorolt hatása. Ha a talaj túlságosan savas, a növények nem képesek elegendő tápanyagot felvenni, anyagcseréjük lelassul, az erdő pusztulásnak indul. Hasonló összefüggések érvényesek az emberi szervezet esetében is.
A természetgyógyászok mindenekelőtt a szövetek sav-bázis egyensúlyát tartják fontosnak, azt hangsúlyozzák, hogy a szervezet optimális anyagcseréjéhez több bázisra, mint savra van szükség. Főként a hagyományos – sok cukrot, fehér lisztet, kávét, alkoholt stb. tartalmazó – táplálékfogyasztás vezet oda, hogy a szövetekben túl sok sav raktározódik el. Ha ehhez még mozgáshiány is társul, máris létrejön a szervezet túlsavasodása. A szervezet jelekkel üzen. Ilyen jelek: a motiválatlanság, az energiahiány, a fáradtság és a közérzet általános romlása.
A természetgyógyászok a legtöbb krónikus betegség, pl. köszvény, rák, reuma fő kiváltó okának a szervezet túlsavasodását tartják.
Életmódváltással és helyes táplálkozással viszonylag gyorsan lehet „savtalanítani”. Tekintsük át, melyek a két nagy csoportba sorolható élelmiszerek.
Bázisképzők: zöldségek, zöldséglevek, hüvelyesek, csírák, ásványvizek, gyógynövényteák (csalán, zsurló, zöld tea), tejsavó, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák.
Savképzők: alkoholok, kóla, kávé, szénsavas üdítők, hal, hús, felvágottak, kolbász, sajtok, édességek, fehér lisztből készült termékek, cukor.
Lúgosítóan hatnak az olyan ásványi anyagok, mint a kalcium, kálium, magnézium és nátrium, valamint a nyomelemek egész sora: a réz, a szelén, a cink.
A korszerű báziskeverékek elősegítik a szervezet savtalanítását, használatuk egyszerű, gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban egyaránt beszerezhetők.
Címkékbázikus élelmiszerek betegségek okozója elsavasodott szervezet inkább bázikus étrend kedvetlen kiegyensúlyozatlan savképző élelmiszerek
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az immunrendszer visszaállítása kemoterápia után
A kemoterápia arra szolgál, hogy a daganatos sejteket gyógyszeresen elpusztítsák, megakadályozva őket abban, hogy tovább …