Az augusztus nehéz időszak a hírhedt parlagfűre allergiás emberek százezrei számára. Egyre többen szenvednek a szénanáthától, főként a serdülők és a fiatal felnőttek korcsoportjaiban. Számukra jó hír, hogy egyre nagyobb szerepet kaptak a parlagfű irtására vonatkozó jogszabályok és programok.
Sokan csodálkozva szembesülnek a megjelenő kellemetlenségekkel, mondván, hogy ők eddig nem voltak allergiások. Sajnos az allergia bármikor felütheti a fejét, sőt a szervezet bármely részén megnyilvánulhat. Az ételallergia és a fémallergia még csak nem is szezonális. Valamennyi allergia eredetére elmondható, hogy az immunrendszer működésében állt be zavar. A betegség leggyakoribb fajtája a szénanátha, mely a felső légutak megbetegedése. Szerencsés esetben meg lehet állapítani, hogy az allergiát milyen anyag váltja ki, ilyenkor már „csak” az ellene való védekezés, az allergénnel történő érintkezés minimalizálása a cél.
Tekintsük át a szénanátha tüneteit:
– vizes orrfolyás,
– ödémás orr,
– orrdugulás,
– tüsszögés,
– orr- és torokviszketés,
– kötőhártya-gyulladás,
– duzzadt szem,
– szemviszketés,
– könnyezés,
– fényérzékenység.
Mi a teendőjük azoknak, akik tudják magukról, hogy a parlagfű a felsorolt tüneteket váltja ki náluk? Figyelniük kell a pollennaptárt illetve a pollenjelentéseket. Maradjanak a lakásban, amikor magas a pollenszám. Zárják be az ablakokat, ajtókat, gyakrabban mossanak hajat, mert a pollen megtapad a hajszálakon.
Szellőztessenek éjszaka, amikor alacsony a pollenek koncentrációja. Az autójukban használjanak szűrőberendezést.
Ha mindezen óvintézkedések ellenére jelentkeznek a tünetek, akkor minél előbb menjenek orvoshoz, aki általában szteroid és szájon át szedhető antihisztamin tartalmú készítményeket ír fel. Ezek a gyógyszerek nem kaphatók recept nélkül. Ezen kívül nagy segítséget nyújthatnak az orrdugulást megszüntető, recept nélkül kapható orrcseppek és orrsprayk. Az utóbbi azért előnyösebb az orrcseppnél, mert a hatóanyag nagyobb nyálkahártya felületre jut el, egyenletesebb az eloszlás, így hatékonyabb és megbízhatóbb az alkalmazás. Fontos szempont az is, hogy a hatóanyag ott marad, ahová szánták, nem folyik a garatba és nem csöpög ki az orrból.
Címkékalacsony pollenkoncentráció gyógyszeres kezelés immunrendszer zavara orrspray parlagfű pollenjelentések figyelése szénanátha tünetei
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az allergia immunkárosító hatása
Az antigén kötődése az ellenanyaggal, vagy az immunrendszer sejtjeivel nem minden esetben előnyös a szervezet …