Hányszor szoptassunk?
Legjobb, ha a kórházban az édesanya az újszülöttel közös szobába kerül (rooming-in), mert módjában áll olyan gyakran szoptatni,
ahogy azt a baba kívánja, akár két óránként is, és éjszaka is. Ha nem jelez gyakrabban, három óránként, azaz napjában hatszor-hétszer mindenképpen tegyük mellre. Alkalmazkodjunk a baba egyéni igényéhez. Pár hét alatt kialakul a saját három-négy óránkénti táplálkozási ritmusa. Ne ragaszkodjunk merev szoptatási sémákhoz. Ne ébresszük fel a mélyen alvó csecsemőt, de sírni se hagyjuk, mert „még nem jött el a szoptatás ideje”.
Megengedhető-e az éjszakai szopás?
Éjszaka is szoptassuk meg a babát, ha kívánja, de legyünk csendesek, ne kapcsoljunk „nagyvillanyt”, hogy éreztessük a nappal és az éjjel közti különbséget.
Mennyit szopik a baba?
Az az ideális, ha a legkisebb mennyiséget fogyasztja, amelyen jól fejlődik. Ez az első napokban csak pár grammm. Azonban erre a pár grammra az újszülöttnek nagy szüksége van. Sok védőanyag van benne, s magas sótartalma serkenti az újszülött bélmozgását, s első székletének, az úgynevezett magzatszuroknak az ürítését.
Hét-tíz nap után a napi anyatejszükséglet általában a testsúly egyhatod része (testsúlykilogrammonként 150 milliliter). Ez azt jelenti, hogy egy 4000 grammos csecsemőnek 600 milliliter a napi anyatejszükséglete. Ha ezt a mennyiséget elosztjuk a szopások számával, megkapjuk az egy szopásra eső adagot. A tejmennyiség azonban szopásonként változik.
Eleget szopik-e a baba?
A szopott tej mennyisége a csecsemő szopás előtti és utáni megmérésével ellenőrizhető.
Címkékanya anyatej apa baba csecsemő kötődés szoptatás szülés születés újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az anyai szeretetérzés hiánya
Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön …