Napjainkban egyre többen készítenek szülési tervet. A szülési terv segít abban, hogy előre átgondolja mi az, amit szeretne vajúdás, szülés alatt és után, és hogy mi az, amit nem. Vannak, akik bemutatják az orvosuknak és alá is íratják vele, és vannak, akik csak szóban egyeztetnek választott orvosukkal, vagy netán szülésznőjükkel az igényükről, de a szülés nem egy előre tervezhető folyamat. Ezért a szülési terv inkább egy összefoglalás.
- hol szülünk
- ki legyen jelen a szülésnél
- milyen körülmények között szeretne szülni (alternatív szülőszoba, gyertya, halk zene, félhomály stb.)
- fotózásra illetve videofelvétel készítésére van e lehetőség
- az előkészítés során milyen beavatkozásokat nem szeretne (beöntés, borotválás)
- a vajúdás során kit szeretne maga mellet tudni és mikor (például férj) és hogy minden beavatkozásnál legyen e jelen (végig még a vizsgálatok alatt is)
- a vajúdás alatti beavatkozásokra (szülés megindítása, gyorsítása)
- fájdalomcsillapítási módok közül melyiket szeretné választani (masszázs, illóolaj, légző gyakorlatok, gyógyszeres, epidurális érzéstelenítés)
- gátmetszést vagy gátvédelmet szeretne
- szeretné-e ha panaszmentes szülése van és az újszülött is jól van, hogy a gyerekét a hasára helyezzék, és még a szülőszobán megszoptathassa
- szeretné-e ha az újszülött ellátás után 2 órát önnel töltene a baba
- szeretne-e egész nap együtt lenni a babával egész nap, vagy csak 12 órás rooming – int szeretne, illetve csak étkezésekkor szeretné, hogy kihozzák a gyerekét
- a csecsemő táplálására is jó kitérni (szoptatni szeretné és csak orvosi indikáció alapján kapjon folyadék kiegészítést, illetve egyéb pótlást, ami elsősorban az ön lefejt anyateje legyen, esetleg tápszeres táplálást szeretne-e)