Életmódja: nappal kövek vagy farönkök alatt húzódik meg, és csak a sötétség beálltával élénkül meg. Kora tavasszal (március-áprilisban) különböző vizekbe költözik, csendes patakokba, tócsákba, kavicsbányatavakba és dúsan benőtt tavacskákba. Esők után maradt rövid életű pocsolyákkal és enyhén sós vízzel is beéri. A megfelelő élőhelyeken sokszor együtt él alpesi és pettyes gőtékkel. A nászjáték során a hím szembeáll a nősténnyel, és farkával a kloákájából kiáradó illatanyagokat terel feléje. Ezt rendszerint kitartóan folytatja addig, amíg partnere feléje nem fordul. Az ekkor kissé eltávolodó hím egy ondócsomót hagy hátra, amely az őt lassan követő nőstény kloákájára tapad. A megtermékenyülés után néhány nappal az anyaállat elkezdi lerakni 200-300 petéjét. Egyesével, vízinövények összehajtott levelei közé helyezi őket. A peték kedvező időben 14 napon belül kifejlődnek. Ha a hőmérséklet nem megfelelő, a kikelés kétszer ennyi ideig is várathat magára. A talpas gőték a nász és a petézés végeztével többnyire azonnal elhagyják a vizet. Ezentúl nappal alig lelhetők fel. Fejlődésük befejeztével a mintegy 30 mm hosszú fiatalok a szárazra mennek, ahol ivarérettségük eléréséig éjszakai életet élnek.
Élőhelye: sokféle biotópot kedvel, gyér és dús növényzetű tájakat, illetve síkságokat, domb- és hegyvidékeket egyaránt. Többnyire 1400 m-ig hatol fel, de elterjedési területének egyes részein, pl. Észak-Spanyolországban. 2000 m magasságba is eljutott. Inkább a kisebb vizek közelében fordul elő, és ezekben szaporodik.
Címkékgőte gőtefajok hidegvérű állatok Hüllők talpas
Ezt mindenképpen olvasd el!
A kígyószemű és a rostosujjú gyík
Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …