Akik a borongós téli hónapok alatt állandóan levertnek és fásultnak érzik magukat, de a tavasz beköszöntével felélénkülnek, „téli depresszióban” szenvednek. Ezt az állapotot a fény megvonás hatására az agyban bekövetkező kémiai változások idézik elő. Az északi országokban élő nőket sújtja leginkább, ahol a hosszú téli hónapok alatt igen sokan esnek depresszióba, és követnek el öngyilkosságot. Egészen 1987-ig nem ismerték el hivatalosan az évszakos depressziót önálló betegségként, jóllehet az orvosok már az 1920-as években is napos, meleg tájakra pihenni lehangolt betegeiket a téli hónapok alatt.
A téli depresszióban szenvedők többsége már 1-2 hetes fényterápia után jobban érzi magát. A beteget természetes napfénynek vagy az átlagos belső téri világításnál 5-20-szor erősebb, intenzív fehér fénynek teszik ki heteken át, naponta legalább fél óráig. Ez a kezelés hatékonyabb, mint azok az antidepresszáns gyógyszerek, amelyeket olykor a téli depresszióra írnak fel az orvosok. Ezzel az állapottal együtt jár bizonyos sóvárgás az ételek után, elsősorban a cukros szénhidrátok kívánása. A téli depressziós betegek keményítőben dús élelmiszerek elfogyasztása után kis ideig jobban érzik magukat. Svájci kutatók szerint az édességek ugyanazoknak a hangulatváltozást okozó vegyületeknek a termelését idézik elő, mint a napfény. Fényterápia alkalmazásakor a cukros ételek iránti vágy csökkenhet.
Aki téli depresszióban szenved, szénhidrát-szükségletét könnyű tésztákkal, hüvelyesekkel, friss zöldséggel és kenyérrel elégítse ki a zsíros, cukros édességek, sütemények helyett. Az alkoholt kerülje, mert az fokozza a depressziót. Tartózkodjon többet a szabadban, s ha irodában dolgozik, helyezze asztalát ablak közelébe. Ha módja van rá, vegyen ki télen egy pár nap szabadságot, és utazzon el naposabb tájakra!
Címkékdepresszió hideg levertség sötét tél
Ezt mindenképpen olvasd el!
A depresszió irányítja a testet és a lelket
ÉrzésekA boldogtalanság érzése az első jele annak, hogy ön lehangolt. Szomorúnak, csüggedtnek érzi magát és …