Torma termesztés

Ültetésnél vegyük figyelembe, hogy évelő, még akkor is, ha csak egy évig akarjuk termeszteni. A visszamaradó gyökerek még több éven át kihajtanak és zavarják a következő veteményt. Ésszerűbb tehát vetésforgón kívül helyezni a termőterületét. Ősszel, amilyen mélyen csak tudjuk (40-50 cm), ássuk fel a talajt, hogy szerkezete laza legyen és a tápanyagokat is mélyre juttathassuk. A talajmunkát az őszi telepítés előtt 6-7 héttel végezzük el, hogy a talaj kellően ülepedjen. Május végén, június elején, amikor a dugványok felső részéből előtörnek és megerősödnek a hajtások, 10-15cm mélyen kibontjuk a töveket, durva szövettel (pl. zsákdarabbal) ledörzsöljük a rügyeket és gyengébb oldalgyökereket. Hajtásválogatáskor csak a legfejlettebb középtájon álló hajtást hagyjuk meg. Végül a töveket takarjuk vissza. A műveletet július végén – augusztus elején érdemes megismételni, akkor már célszerű a talpgyökerekig kibontani a töveket. Az esetlegesen megerősödött gyökereket késsel kell eltávolítani, minél kisebb sebzési felülettel. Oldalgyökerezés után a bakhátakat újraigazítjuk.
A nyári tikkasztó melegben a torma meghálálja az öntözést, a hirtelen nagy vízadag hatására azonban a gyökerek felrepedhetnek. Betakarítására ősszel kerül sor. Tárolni pincében vagy veremben, homokba rétegezve érdemes. A torma gyökérdugványról szaporítható. A dugványokat közvetlenül a telepítés előtt is felszedhetjük (kiáshatjuk), azonban ha az előző évi vékonynak, konyhai felhasználásra alkalmatlannak ítélt gyökereket pincében vagy veremben át tudjuk teleltetni, azok is kiválóan alkalmasak szaporítóanyagnak. Vastag egészséges gyökerek neveléséhez 8-10 mm átmérőjű 25-26 cm hosszúságú dugványt használjunk (a szabvány legalább 5 mm-es átmérőt és 20 cm-s hosszúságot írt elő).

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Díszfű belső díszítésre

Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól …

Leave a Reply