Vészesen közeledik a parlagfű-szezon, amely azzal jár, hogy több millió ember mindennapját keseríti meg az állandó orrfolyás, tüsszögés, köhögés, viszkető bőr, alvászavar és esetlegesen az asztmás roham. A szezon általában augusztus 15.-e környékén indul be csúcssebességgel és egészen októberig tart, amíg meg nem érkezik az első fagy. Minden egyes parlagfű növény körülbelül egymillió pollent szór szét egy szezon alatt, amely a szél segítségével akár több száz kilométert is megtehet a levegőben. Mindemellett egyes parlagfű allergiás emberek száj körüli duzzanatot, illetve viszketést véltek felfedezni néhány étel elfogyasztása után. Ezek az ételek a következők voltak: banán, uborka, dinnye és a cukkini. Ezt a reakciót orális allergia szindrómának vagy keresztallergiának nevezzük. Ajánlott ezeket az ételeket kerülnie minden parlagfű allergiás embernek.
Szakértők úgy vélik, hogy a globális felmelegedésnek köze van a parlagfű szezon meghosszabbodásához. Ez rossz hír az allergiásoknak, ugyanis így 1-2 héttel tovább tart a tünetek fennállása. Érdemes még a szezon előtt felkeresni a kezelőorvosunkat, aki gyógyszeres kezeléssel segít, hogy fájdalom és bosszúság-mentesen vészeljük át a parlagfű virágzásának időszakát. Ennek érdekében még a tünetek jelentkezése előtt el kell kezdenünk az orális antihisztaminok szedését, valamint a nazális szteroidok alkalmazását. Ha szükséges kérhetünk receptet allergia elleni szemcsepphez is. Ajánlott figyelemmel követnünk a médiában sugárzott pollen-jelentéseket is. Amikor egyes napokon kifejezetten nagy a pollenek jelenléte a levegőben, ha megtehetjük, ki se mozduljunk a lakásból és lehetőleg a szellőztetést is kerüljük. Ezzel az óvintézkedéssel és az antihisztaminok alkalmazásával gond nélkül élhetjük napjainkat a szezon teljes időtartama alatt.
Címkékallergia antihisztamin keresztallergia parlagfű pollen
Ezt mindenképpen olvasd el!
Csalánkiütés, allergiás vizenyő
A viszketéssel járó csalánkiütést mindenki jól ismeri, különösen gyermekkorban gyakori. Jellegzetes megjelenési tormája a fehér …