A bankhitelszerződés a hitelszerződések egy válfaja. A hitelszerződés keretszabályozását Polgári törvénykönyvünk adja, speciálisan a bankhitelszerződésekkel a Hitelintézeti törvény, az 1996. évi CXII. tv. foglalkozik.
A bankhitelszerződés alapján a bank köteles a szerződésben meghatározott összeget rendelkezésre tartani mintegy keretként a szerződő fél számára, és amennyiben az ügyfél él a lehívás jogával, köteles az összeget a bank folyósítani. Nem feltétele a szerződésnek a tényleges pénznyújtás, a hitel felvevője dönthet arról, igénybe veszi – e a hitelösszeget és ezzel kölcsönszerződés jön létre a bank és az ügyfél között. Ennek elmaradása esetén is jár a banknak a rendelkezésre tartási díj.
Bankhitelszerződést kizárólag hitelintézet nyújthat. A hitelintézet fogalmát a Hitelintézeti törvény adja meg, mely szerint hitelintézeti minőségben működhet bank, szakosított hitelintézet vagy szövetkezeti hitelintézet.
Hitelintézet is nyújthat hitelt egy másiknak, ennek tipikus példája a Magyar Nemzeti Bank, mely hitelezhet, amennyiben refinanszírozási hitelkeretet tart egyéb hitelintézetek rendelkezésére.
A hitelfelvevői oldalon gyakorlatilag bárki, természetes vagy jogi személy is állhat.
A Ptk. szerint a bankhitelszerződés kizárólag írásbeli formában jöhet létre, ennek elmaradása semmisséghez vezet. A szerződés későbbi esetleges módosításának is előfeltétele az írásbeli alak.
Amennyiben az ügyfél igénybe vette a rendelkezésre tartott hitelösszeget, a hitelszerződés megszűnik. Amennyiben a hitelszerződés és a kölcsön nyújtása között eltelt időben olyan érdemi változás áll be a kölcsönért folyamodó anyagi helyzetében, mely megkérdőjelezi, hogy a későbbiekben kötelezettségeinek eleget tud-e tenni, ebben az esetben a bank visszaléphet a kölcsön nyújtásától.
A bankhitelszerződés jogi értelemben pénzkötelemnek minősül, vagyis tárgya pénz szolgáltatása.
Címkékbank hitel jog kölcsön rendelkezésre tartás szerződés
Ezt mindenképpen olvasd el!
Gyorshitel
Gyorshitel igénylésére akkor van szükségünk, ha sürgősen pénzhez szeretnénk jutni, ám erre nincs más mód, …