A tudomány mai állása szerint a cukorbetegség nem gyógyítható, csak kezelhető. A jelek és tünetek a cukorbetegség kialakulásához nagyon lassan, de folyamatosan jelennek meg, és amikor egyre súlyosabbak lesznek, komoly szövődményekhez is vezethetnek.
A főbb tünetei a cukorbetegségnek:
– Fokozott szomjúság
– Emelkedett étvágy vagy túlzott éhezés
– Fokozott vizeletürítés
– Súly veszteség vagy nyereség, ami megmagyarázhatatlan
– Homályos látás
– Sebek érthetetlen keletkezése, vagy sebek amelyek nem akarnak gyógyulni
– Száraz viszkető bőr
Súlyosabb esetekben a cukorbetegség vezethet:
– Vaksághoz
– Veseelégtelenséghez
– Idegkárosodáshoz
– Mikro és makro érrendszeri betegségekhez.
– Micro érrendszeri betegségek azok, amelyek a kis erekhez kapcsolódnak
– Makró érrendszeri betegségek, az artériák megkeményedése, az artériák szűkülése, ami stroke-t vagy szívinfarktust okozhat.
A cukorbetegséget elsősorban két típusba sorolják, azaz létezik 1-es és 2-es típusú cukorbetegség. Az 1. típusú cukorbetegség fő oka, hogy megáll az inzulintermelés, amely annak köszönhető, hogy az autóimmun rendszer a szervezetben, elpusztítja a béta-sejteket a hasnyálmirigyben, amelyek felelősek az inzulin termelésért. Az 1. típusú cukorbetegséget más néven inzulinfüggő cukorbetegségnek vagy fiatalkori cukorbetegségnek is nevezik.
A 2-e típusú cukorbetegség fő oka, hogy kevés inzulin termelődik, vagy a sejtekben lévő receptorok nem reagálnak, a szervezet által előállított inzulinra. Ezt az állapotot inzulin-rezisztenciának nevezik.
A jó hír az, hogy a cukorbetegséget lehet ellenőrizni, és kontroll alatt tartani, kiegyensúlyozott étrenddel és rendszeres testmozgással.
Kiegyensúlyozott étrend, diétát jelent, amelyben a szénhidrátok mennyiségére kell nagyon odafigyelni. A cukorbetegeknek rostokban gazdag étrend ajánlott, ilyen például a sárgarépa, brokkoli, borsó, bab, alma, banán, barack.