Semmi értelme sincs, ha egy tanfolyam keretében hetente vagy akár naponta néhány percig megfelelően tornázunk, a nap hátralevő részében pedig figyelmen kívül hagyjuk az egészséges gerinc követelményeinek megfelelő mozgásformák törvényszerűségeit.
A gerinc tehermentesítése tulajdonképpen igen egyszerűen megszünteti a hátfájást, csak rajtunk múlik, hogy hajlandók vagyunk-e mindennapi életünket a gerincet károsító mozgások, testhelyzetek szempontjából megvizsgálni, és ennek megfelelően szokásainkon változtatni.
A helyes állás:
Bevezetésképpen végezzünk el egy egyszerű gyakorlatot:
Álljunk lazán, enyhén hajlított térddel, támaszkodás nélkül. Próbáljuk megfigyelni, hogy mindkét lábunkat egyformán terheljük-e és izmainkban érzünk-e valahol feszültséget. Lassan döntsük testünket előre, hátra majd jobbra és balra, s közben érezni fogjuk, hogy testünk melyik részén keletkezik izomfeszültség. Próbáljuk megtalálni a legstabilabb helyzetet. Jól érzékelhető, hogy a testhelyzet megváltoztatásával már nem könnyű a stabil helyzet megtartása, s ehhez aktív izommunka szükséges. Ez a jelenség könnyen magyarázható: minden testnek van egy súlypontja, amely pontban a test akár felfüggesztett, akár alátámasztott, egyensúlyban van, és csak akkor mozdul vagy fordul el az elméleti súlypontból vagy az ezen függőlegesen áthaladó tengelyvonalból, ha kívülről erőbehatás éri.
A különböző testhelyzetekben a súlypont helyzete is változik. Egyenes álláskor a súlypont kb. a köldök magasságában helyezkedik el, néhány centiméterre a gerinc előtt. Ez átlagérték, amelyet számos tényező befolyásol (pl. alkat, életkor, nem, stb.) A függőleges testtengely vonala egyenes állásnál a váll-, csípő-, térd- és bokaízületeken halad át és az állófelszín közepére esik.
Ha ebből a„biztos„ állásból kissé előrehajlunk, azonnal olyan erőhatások lépnek fel, amelyek a testet lefelé húzzák.
Ahhoz, hogy ne essünk előre, izomzatunk egy részét meg kell feszíteni, a külső erőknek egyfajta belső kiegyenlítésképpen.
Az egyenes állás „labilis” egyensúlyi helyzetet jelent, ami azt jelenti, hogy a tartóizomzat a lehető leggazdaságosabban dolgozik, és akkor a belső és külső erők is egyensúlyban vannak. Azért nevezzük „labilisnak„ ezt az egyensúlyi állapotot, mert a testnek és ezáltal a súlypontnak a legkisebb elmozdulása is elegendő ahhoz, hogy a test a keletkező forgatónyomaték hatására az egyensúlyi helyzetből kimozduljon. Az, hogy az embernek a szoborral ellentétben energiára van szüksége, az ember anatómiai-élettani adottságaival magyarázható: a Föld vonzási erejének legyőzéséhez az izomzatnak állandó erőegyensúlyt kell létrehoznia, hogy a testet folyamatosan egyensúlyhelyzetben tudja tartani.
Címkékegyenes gerinc hátfájás helyes testtartás tehermentesítés torna
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …