Kezdőlap / Állatok / Hüllők / A Görög és a Spanyol barna béka

A Görög és a Spanyol barna béka

Görög barna béka
Jegyei: kifejezetten zömök béka, orra tompa, teste lelapított, hasa világos. Hossza kevéssel 7 cm fölött is lehet. Két válla között jellegzetes, fordított V alakú jegy. Szürke torkát középen világos csík vágja ketté. Úszóhártyái csaknem elérik az ujjak hegyét, előrehajlított hátsó lábán a sarokgumó éppen túlér az orr csúcsán. A test felső oldalának színezete nagyon változó,
helyenként gyakori a szürke tónus. Előfordulnak azért világosbarna vagy vörhenyes példányok is. A mirigyes párkányok egymástól távol futnak le.
Az erős karjukról felismerhető hímek a párzási időszakban feketés barna hüvelykvánkost viselnek.
Elterjedése: a Balkán és Olaszország. Élőhelye: hegyi erdők (2000 m-ig), patakok és források közelében. Életmódja: hasonló a gyepi békáéhoz; szívesen üldögél a patakok kövein; a gyepi békánál később szaporodik.

Spanyol barna béka
Jegyei: kicsi, tömzsi béka, testhossza 5-7 cm. Mirigyes párkányai egymástól távol állnak;
feje rövid, orra lapos; hanghólyagja nincs; dobhártyája jól kivehető. Északnyugat-Spanyolországban, ahol a gyepi béka
is előfordul, az eddigieken túl jól fejlett
úszóhártyái alapján is meg lehet különböztetni. Hátoldalának színezete nagyon változékony, olaj barnás, sárgás vagy rézszínű
között mozoghat. Hasa egyszínű világos, de lehet sötéten foltos vagy márványozott is; hátsó lábán sokszor sötét keresztsávokat visel.
Elterjedése: a Pireneusi-félsziget északnyugati része.
Élőhelye: hegyvidéki füves lejtők és ritkás erdők kb. 2000 m-ig, a hideg, tiszta vizű patakok közelében. Életmódja: jól és nagyot tud ugrani; a vízben telel át: a szaporodás március végétől május elejéig tart; a feketés barna ebihalak nyáron alakulnak át.

Ezt mindenképpen olvasd el!

A kígyószemű és a rostosujjú gyík

Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …

Leave a Reply