A szarajevói merénylet után a német kormányzati körök elhatározták, hogy még akkor sem állnak útjába egy osztrák-magyar katonai akciónak, ha ez általános háborúhoz vezet.
Úgy vélekedtek – II. Vilmos szavaival -, hogy „most, vagy soha”. A német hadvezetés attól tartott, hogy két-három év múlva elveszíti jelentős fegyverkezési előnyét Oroszországgal és Franciaországgal szemben. Ezért a német császár július elején haladéktalan cselekvést sürgető üzeneteket küldött Bécsbe, hangsúlyozva, hogy amennyiben háborúra kerül sor, Németország hűségesen teljesíti szövetségesi kötelezettségeit. Tisza István magyar miniszterelnök elvileg nem ellenezte a háborút Szerbia ellen, de az adott időpontot és diplomáciai körülményeket alkalmatlannak ítélte a balkáni ország megtámadására. Attól tartott, hogy Románia megtámadhatja Erdélyt, s attól is félt, hogy a Monarchia győzelme esetén tovább növekszik a szláv elem súlya Monarchiában, és ez veszélyeztetheti a dualizmus rendszerét. Július közepén azonban Tisza álláspontja megváltozott, ő is vállalta a háborút. Ennek dönt oka Németország eltökélt magatartása volt.
,,Rendkívül kedvezőtlennek tartom ezt az időpontot, hiszen Romániát már elveszettnek kell számítani (mint a központi hatalmak szövetségesét). Bulgária ki van merülve. A jelenlegi balkáni helyzet olyan, hogy alkalmas casus belli találása a legcsekélyebb gondot sem okozza. Ha majd eljön az ideje a rajtaütésnek, a legkülönbözőbb kérdésekből kialakíthatjuk az okot a háborúra.”
Július 23-án a Monarchia nagykövete tíz pontból álló ultimátumot nyújtott át a szerb kormánynak. A jegyzék szándékosan olyan feltételeket tartalmazott, amelyeket a szuverén szerb állam nem fogadhatott el.
Címkékháború merénylet Oroszország Románia szarajevó Tisza
Ezt mindenképpen olvasd el!
Titkos záradék
1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …