Megdöbbentő adat, hogy 1 gramm házipor 15 ezer atkát is tartalmazhat.
A közép-európai időjárást figyelembe véve, általában a nyár végén és ősz elején észlelhetjük a legnagyobb koncentrációt, télen viszont csökken a számuk az alacsonyabb nedvességtartalom miatt. Ha mesterségesen növeljük a páratartalmat – mint azt általában javasolni szokták a légúti betegségben szenvedőknek -, a számuk ismét emelkedhet.
Tévhit, hogy ha gyakran takarítunk, akkor az atkák nem szaporodnak el a lakásban.
Természetesen van összefüggés a tisztaság és az atkák mennyisége között, azonban, ahol ember lakik, különösen ahol még állatot is tartanak, előbb-utóbb megjelennek. Sokáig azt tartották, hogy alapos porszívózással vagy kémiai kezdéssel megszüntethető a probléma. Sajnos, ez nem így van. Ma már egyértelműen bizonyított, hogy az allergiát elsősorban az atka széklete okozza, amely cementszilárdságúra megkötve állandóan porlik a lakásban. Nem elég tehát az atkákat elpusztítani, hanem a székletet is el kell távolítani. Hagyományos takarítás után az erős ízelt lábakkal kapaszkodó atkáknak általában 70-80 százaléka a textilszálakon marad. Valószínűleg csak igen nagy teljesítményű porszívóval távolíthatnánk el őket. Sokféle porszívó ügynök járja az országot, méregdrága gépeket ajánlva azzal, hogy ezek igazán hatásosak az atka ellen. Nem szabad bedőlni nekik. Amikor arról beszélnek, hogy porszívójuk akár 4-5 kg port is kiszív 20cm mélyről, akkor jusson eszünkbe, hogy az atkák általában a textilnemű felületén találhatók, a hatásos védekezéshez tehát nem elegendő a porszívózás. A hagyományos vegyszerek igen rossz hatásfokkal működnek.
Címkékallergia atka ház por szénanátha
Ezt mindenképpen olvasd el!
Csalánkiütés, allergiás vizenyő
A viszketéssel járó csalánkiütést mindenki jól ismeri, különösen gyermekkorban gyakori. Jellegzetes megjelenési tormája a fehér …