Az 1543-ban, a Tanegashima szigetére sodródott portugálok közvetítésével került először puska Japánba. Ez jelentős változást idézett elő a Hadakozó Fejedelemségek korának
harcászatában.
A íj szerepét – melynek technikájában eddig egymással versengtek a busik – most átvette a hasonlóan lőfegyverként működő puska. A japánok az eredetileg is praktikus, európaiaktól átvett puskát továbbfejlesztették, így kiváló lőfegyvert készítettek, amelyet úgy tűnik még exportáltak is. Ismert példaként szolgál erre a nagasinói ütközet, amelyben Oda Nobunaga és Tokugava Iejaszu nagyszámú lőfegyvert használó, egyesített erői megsemmisítették Takeda Kacujori hagyományos lovas csatában jártas seregét.
Később azonban a japánok felhagytak e puskák használatával, és a husik ahelyett, hogy az íj helyett színre lépő puskát helyezték volna a harci technikák első helyére, inkább a kardban kezdtek el szellemi támaszt keresni. Noel Perrin „Giving Up the Gun” címmel írt könyvet arról, hogyan mondtak le a japánok a puskáról. Ebben egy nagyon lényeges pontra mutat rá. A busik eredetileg a csatákban mérték össze, mennyire gyakorlottak a harci technikákban. Hősnek számított a tábornok, aki a gyakorlás kiteljesítése révén az íj mesterévé vált. Ezzel szemben a lövészek általában a jelentéktelenebb feladatokkal foglalkozó, alacsonyabb rangú husik közül kerültek ki, akiket „asi-garu”-nak („könnyű lábúak”) neveztek. A japán harcosok számára taszító volt a gondolat, hogy egy gyakorlott tábornok életét veszítheti akár egy alsó rangú husi egyetlen lövésétől is. A csata több volt puszta öldöklésnél: A gyakorlás révén elsajátított technika felhasználásával, halálfélelem nélkül, a tiszta küzdelem szabályai szerint zajlott. Éppen ezért volt az egész sereg által csendben megfigyelt, személyes küzdelem a legnagyobb dicsőség.
Úgy is mondhatjuk, hogy a harc a szamurájok számára egyfajta esztétikai értéket hordozott magában. Ez az eredete az ún. busidónak („a harcosok útja”) is.
Címkékcsata hős lőfegyver puskák
Ezt mindenképpen olvasd el!
Gladiátorok az arénában
Jól szervezett gladiátoriskolák is működtek. A leendő harcosok megtanulták a fegyverforgatást, és szigorúan előírt étrenddel, …