A terhesség kimutatására ma már számtalan úgynevezett terhességi teszt létezik, melyeket megvásárolhatunk a patikákban. Ezek az eszközök ma már a fogantatás után pár nappal kimutathatják, hogy sikerrel jártunk- e, de biztos eredményt csak az ultrahangos vizsgálattal érhetünk el. A terhesség során kialakulhat annak veszélyesebb változata, a méhen kívüli terhesség. Kutatók szerint ez szerencsére ritkábban fordul elő, mint a méhen belüli terhesség. Számtalan veszély leselkedik egy kismamára, ha a felmerülő tüneteket nem ismeri fel időben, és azokkal nem fordul orvoshoz. Amennyiben bebizonyosodik a méhen kívüli terhesség, azonnal forduljunk orvoshoz. Méhen kívüli terhességet az orvos megszüntetheti gyógyszeres kezeléssel, vagy akár súlyosabb esetben műtéttel is.
Normális esetben a megtermékenyült petesejtet egy védőburok veszi körbe, amellyel együtt eljut a méhbe. A megérkezés után a védőburok felszívódik, a petesejt pedig beágyazódik a további fejlődés helyére. A méhen kívüli terhesség kialakulásához az vezethet, hogy a megtermékenyült petesejt nem jut el a méhbe, hanem még azelőtt valahol megtapad és beágyazódik. Ez megtörténhet például a petevezetékben. A magzatot védő burok itt is ugyanúgy felszívódik, mintha az anyaméhben lenne.
A méhen kívüli terhesség nagyon nehezen ismerhető fel, tünetei szinte megegyeznek a méhen belüli terhesség tüneteivel. Eltérés talán csak abban mutatkozik, hogy a méhen kívüli terhesség tünetei általában nagyobb fájdalommal járnak. Kimutatására az orvostudomány már igen fejlett eszközökkel rendelkezik, mint például az ultrahangos vizsgálat.
A méhen kívüli terhesség kialakulásáért felelőssé tehetők a következő tényezők:
- a méhen belül alkalmazott fogamzásgátló módszerek, mint például a spirál,
- a nővé fejlődés során a női nemi szervek esetleges fejlettségi visszamaradása,
- korábbi gyermekvállalás során kialakult méhen kívüli terhesség.
Jellemző tünetei lehetnek általában a méhen kívüli terhességnek, melyek a következők:
- általában a reggeli órákban előforduló émelygés,
- hányinger gyakori előfordulása,
- mellfeszülés érzete alakul ki,
- szúrós fájdalom a has alsó részén,
- végbéltáji9 fájdalom gyakorisága,
- barnás színű vérzés.
Amennyiben a méhbe be nem jutott petesejt nem hal el a megakadás helyén, azonnali orvosi beavatkozás nélkül súlyos hasi vérzés léphet fel, mely akár végzetes is lehet a várandós kismama számára.
Amennyiben a méhen kívüli terhesség során a petevezeték megsérül, azt műtéti úton általában eltávolítják, ezért a további gyermekvállalás természetes úton már nem valósítható meg. Erre adnak lehetőséget a mesterséges megtermékenyítések, különféle lombikbébi programok.