Az areál két részre oszlik, az egyik a Pireneusi-félszigetet, valamint Dél- és Nyugat-Franciaország egyes tájait foglalja magába, míg a keleti rész Németországtól keletre Oroszországig és délkeletre a Balkánon át Görögországig terjed. A fajt Olaszországba és Angliába is betelepítették egy-egy helyre.
Élőhelye: folyó menti ligetek és tavak közelében, északabbra (különösen ott, ahol a másik két zöld béka faj is előfordul), a tavi béka csak a nagyobb vizeknél található meg, délen a kisebbeknél is. Életmódja: a vizek mélyén telel, tavasszal általában csak a gyepi béka után jön elő. A hímek a parton vagy a dús növényzetű öblök vizének felszínén kis revíreket tartanak fenn maguknak. Hangosan, gyakran kórusban brekegnek. A párzási idő tavasztól nyár elejéig is elhúzódik, a fő szezon áprilisra és májusra esik. Az aljzatra süllyedő petecsomók egyenként több ezer petét tartalmaznak. Az ebihalak nyár derekára kész békává cseperednek. A kifejlett ebihalak 10 cm-es hosszt is elérhetnek. Végbélnyílásuk közvetlenül a farokúszójuk mellett van. Tápláléka: rovarok és egyéb apró állatok; a nagyobb tavi békák néha még a frissen kelt récefiókákat is felfalják. Halakat és egereket is zsákmányolnak.
A hímek igen hangosan, előbb emelkedően, majd ereszkedve, „krroak, krroak…” vagy „kurreek” hangon brekegnek (mély hangjuk miatt a fajt „kacagó békának” is hívják), miközben a szájszögletből kibukó hanghólyagjuk jól láthatóan remeg. Színezete változó, a zöld és a barna árnyalatai jellemzik, de testének hátulsó fele általában egyértelműen sötétebb az elülsőnél.
Címkékbéka farkatlan hidegvérű Hüllők levelibéka tavi varangy zöld
Ezt mindenképpen olvasd el!
Közönséges bordásgyík Psammodromus algirus
Közönséges bordásgyík jellegzetessége: igen karcsú, apró fejű gyík, hát- és oldalpikkelyei erősen ormósak, farka nagyon …