A téli háború három hónappal a második világháború kitörése után robbant ki Moszkva és Finnország között. A megállapodás Németország és Oroszország között azzal a következménnyel járt hogy Lengyelország lerohanása után a balti köztársaságok a szovjet érdekszférába kerültek. Sztálin nyomására Szeptember hónapban Észtország,októberben pedig Lettország majd később Litvánia volt kénytelen egy olyan szerződésébe belemenni a Szovjetunióval amely segítségnyújtási kötelezettséget jelentet,és nem sokkal később nyílt katonai ,megszállás alá vitte ezeket a kis államok.
Moszkva Finnország számára is felajánlott egy szerződést ,amiben nyújtsák át a Karéliai-fölhíd és a Finn öböl bejáratát őrző Hanko-félszigetet. Mivel ez a terület Mannerhiem marsallról elnevezett erdővonal is a követelt részen feküdt így ezt a Finn vezetés azonnal elutasította. A tárgyalásokat folytatták egész októberben de semmi eredménnyel,majd November 13-án végleg megszakították,és így már minkét fél tudta hogy az összecsapások nemsokára elkezdődnek. A szovjet politika azt a megoldást választotta hogy egy csellel leningrádi közeli katonai támaszpontot tűz alá vesznek és bűnbakként a Finneket veszik majd elő. A Sztálini propaganda a sajtóban mindenkit a lázított hogy meg kell torolni a az aljas támadást. Ezután November 29-én megindult a támadás a Finn határőrök ellen,és így a téli háború. Szovjetek számára stratégiai szempontból volt szüksége a havas országokra mivel tartott a Német Északi térségekből jövő támadásira.
Címkékfinnország kirobbanás okai második világháború szovjet sztálin téli háború
Ezt mindenképpen olvasd el!
Titkos záradék
1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …