Az aranyér jellemző előrehaladott terhesség esetén, és általában a terhesség után elmúlik. Kialakulását elősegíti, ha székelés közben mindig sokat erőlködsz, melynek kiváltó oka lehet például a hosszan tartó székrekedés. Szülés közbeni erőlködés is okozhat aranyeret, sőt, olykor nagy súlyok sokáig tartó, vagy rendszeres emelése. De ezeken kívül hozzájárulhat még az ülő és mozgásszegény életmód, a túlsúly és a hashajtók rendszeres használata.
Tünetei
Az aranyér tünetei leginkább annak előrehaladottságától függnek. Eleinte csak kellemetlen feszítő érzés, vagy viszketés jelentkezik. Ezek is leginkább csak székletürítéskor. Aztán ez a viszkető érzés átvált fájdalomba, mely akár kiemelkedően nagyfokú lehet, sőt vérzés is kísérheti. A vérzés az esetek nagy százalékában kis mennyiségű, és csak székeléskor tapasztalható: nyomot hagyva a papíron, vagy magán a székleten.
Az aranyér olykor begyulladhat, megduzzadhat, a benne lévő vér megalvad, és a csomó ilyenkor fájdalmassá válik. Ebben az esetben érzékeny, tömött dudort tapinthatsz a végbélnyíláson kívül. A fájdalom székeléskor fokozódik, de azt követően sem szűnik meg teljesen, kellemetlen feszítő, olykor szúró fájdalom marad vissza, és az ülés is gondot okozhat. Esetenként a kívülre került csomó felszíne sebesre dörzsölődhet és váladékozhat. A végbélnyílás környékének viszketése elsősorban nem az aranyér tünete, bár okozhatja az is, mivel a fájdalmas területet nehéz tisztán tartani.
Magyarországon a lakosság 30-50 százaléka tapasztalta már az aranyeret, legtöbbjük mégis nehezen fordul orvoshoz. A bőr-, és lábgombák után az aranyér szerepel a legjobban eltitkolt betegségek között. Az orvosi vizsgálatokon is rendszerint szégyenérzet tapasztalható. A jelenség előfordulása életkorral nő, de a férfiakat magasabb arányban érinti.
Kezelése
Az aranyér kezelése, illetve a betegséggel orvos felkeresése nem csak önmagában az aranyér miatt fontos. Annak tünetei sokszor hosszútávon is elviselhetőek, viszont a kiváltó okok közül nem szabad a végbélrák lehetőségét elfelejtened. A végbélrák, ha időben szűrik ki őket, jó eséllyel gyógyítható, műtétileg sikerrel eltávolítható. Az aranyeres vizsgálatok pedig tökéletes lehetőséget biztosítanak ennek kiszűrésére.
A tünetmentes aranyér nem igényel különösebb kezelést, ha a fájdalmat az erekben felgyülemlett véralvadék okozza, akkor alkalmaznak gyógyszereket, kúpokat vagy ülőfürdőket. Súlyos alvadás esetén megnyithatják a vénákat és mesterségesen eltávolíthatják a véralvadékot. Előrehaladottabb állapotban és gyakori vérzés esetén általában gumigyűrűvel szorítják le, így az aranyér pár nap alatt elhal és magától távozik.
A kezelések, a műtétnek nem minősülő kezelések szerencsére olyan hatékonyak, hogy a fájdalom és a vérzés néhány nap alatt megszüntethető, a véralvadék pedig 4-6 hét alatt leapad és távozik.