Az atópiás – örökölt – ekcéma az egyik legtöbbet tanulmányozott betegség, talán azért is, mert az esetek nagy részében bonyolult immunológiai úton alakul ki. Nagyon kevés az igazán tiszta, klasszikus allergiás eredetű ekcéma. A betegség hátterében általában komplikált idegrendszeri, kötőszöveti és immunológiai rendellenesség áll. Akkor vagyunk könnyebb helyzetben, amikor sikerül igazolni a klasszikus allergiás reakciót, hiszen ilyenkor sikeresen száműzhetjük a kiváltó allergént, mely legtöbb esetben tápanyag.
Ma már egyértelműen bizonyított, hogy az ekcémás betegeknél örökletes tényezők alakítják a kórfolyamatot. Az atópiás ekcéma tipikusan a gyermekek betegsége, már a születés után megkezdődhet.
Csecsemőkorban az elváltozások jellegzetes helye a homlok és a fül mögötti terület, a későbbi életkorban a hajlatok. Kialakulhat száraz és nedvedző ekcéma. Az alapelváltozás piros foltocskák a bőrön, melyek kezdetben apró hólyagosak, majd a vakarás következtében pörkösek lehetnek Jellemző a beteget egész életében elkísérő bőrszárazság. Vezető tünet lehet a viszketés, amely a beteget nagyon zavarhatja.Később ahogy nő a gyermek, panaszai csökkenhetnek, sőt egyes esetekben el is múlhatnak, de előfordul, hogy felnőttkorban is folytatódnak. Ilyenkor a vezető tünet a száraz bőr, a viszketegség, és időnként – elsősorban ételek hatására – a test különböző pontjain, gyakran az arcon, kézen megjelenő gyulladásos bőrelváltozás. Különbséget kell tennünk a felnőttkorban gyakran észlelhető kontakt ekcéma és az atópiás ekcéma között.
Címkékallergia asztma atka atópiás ekcéma ház kontakt pollen por szénanátha tüdőasztma
Ezt mindenképpen olvasd el!
Rovarcsípés által okozott allergia
Időnként olvashatunk az újságban olyan híreket, melyek rejtélyes közúti balesetekről számolnak be: semmilyen magyarázat nincs …