Az anafilaxia általában a klasszikus allergiás reakció jele. A rovarcsípésnél elsődleges hiba – a rossz beidegződés szerint – úgy gondoljuk, a kalciuminjekció mindent megold. A mai korszerű szemlélet szerint azonban az elsődleges gyógyszer az adrenalin és származékai. A többi gyógyszer – az antihiszraminol, a szteroidok – segítenek, de nem azonnal.
Azért napon fontos a pontos kivizsgálni, mert néha előfordul, hogy a méh vagy darázs a mérget olyan szerencsétlenül juttatja a szervezetbe, hogy az azonnal az érpályába kerül. Mivel a vérbe idegen fehérjék jutottak, ilyenkor is felléphet anafilaxiás roham, de ez nem valódi allergia: a következő rovarcsípés helyi tüneteken kívül semmit sem fog okozni.
Ma már igen korszerű tesztek állnak rendelkezésünkre, amelyekkel bizonyítani tudjuk az allergiát. Ha tisztázódott, hogy valódi rovarcsípés-allergiáról van szó, akkor – veszélyessége miatt – célszerű haladéktalanul elkezdeni az immunterápiát egy szakintézetben. Hangsúlyozom, hogy szakintézetben, mert a szülők, a betegek gyakran nem értik, miért nem adhatja be az injekciókat a háziorvos. Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy az injekció hatására a betegnek tünetei lesznek, ezért feltétlenül olyan helyen kell kezelni, ahol rendelkeznek a sokk elhárításához szükséges eszközökkel és személyzettel. Ezzel természetesen senkit sem szeretnék elriasztani a kezeléstől, hiszen a rovarcsípés-allergia esetében 90 százalékos a gyógyulási arány, csupán a figyelmet kívánjuk felhívni arra, hogy a kezdési utasításokat be kell tartani.
Címkékallergia anafilaxia asztma atka csípés darázs ház pollen por rovar szénanátha
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az tengervíz hatása az atópiás ekcémára
Megfigyelhető, hogy az atópiás ekcémások egy részének jót tesz a napfény és különösen a tengervíz; …