Életmódja: az ökörbéka kifejezetten magányos állat, még a párosodás idejére sem csoportosul, kórusokat sem alkot. Messze hangzó, tompa kiáltásával jelzi, hogy a terület foglalt. A betolakodó hímeket a tulajdonos igyekszik elűzni. Az ökörbéka hangját meleg, szélcsendes, nyugodt nyári éjszakákon akár 2 km-röl is hallani lehet. A tavi békához hasonlóan szívesen tartózkodik a vízben vagy közvetlenül annak partján. Veszély esetén hatalmas ugrással veti magát a vízbe, majd alábukik.
Eltekintve attól, hogy az ökörbéka ilyen erősen territóriumtartó állat, a párosodás hasonlóan zajlik, mint a zöld békáknál. A szaporodáshoz min. 17 °C-os vizet kíván. A nőstény hatalmas petecsomót rak le, amely aztán a víz felszínén úszik. Egyetlen nősténytől 10 000-20 000 pete is származhat; a legnagyobbaknál ez a szám 25 000 fölé is mehet. A pete átmérője kb. 1,5 mm, sötét felső és világos alsó félből áll. Az ebihalak jó egy hét után kelnek ki. A hűvösebb tájakon 3 évbe is beletelik, mire békává alakulnak. Amerikában elterjedésének déli részén a lárvák többnyire már az első nyáron befejezik fejlődésüket. Tápláléka: bár fő zsákmányai a rovarok. az ökörbéka méretei révén kisebb gerincesek elejtésére is képes. Ide sorolhatók a frissen kelt kis récék és egyéb vízimadárfiókák, a kisebb kósza pockok, vízicickányok, a fiatal teknősök, halak és nagyobb mennyiségben békák is. Az ökörbékák azért sem élhetnek csoportosan, mivel táplálékszükségletük igen nagy. Élőhelye: kisebb-nagyobb tavak széles iszaplapályokkal, holtágak, öblök és lassú folyóvizek partjai.
Címkékbarna béka farkatlan hidegvérű Hüllők ökörbéka varangy
Ezt mindenképpen olvasd el!
A kígyószemű és a rostosujjú gyík
Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …