Jegyei: igen nagy, erőteljes béka, teste széles, robusztus. A hímek 15 cm-esnél is nagyobbra nőnek. A hatalmas nőstények testhossza a 20 cm-t, hátsó lábuk a 25 cm-t is elérheti. Ezek akár 600 g-ot is nyomhatnak. A zöld békákkal szemben, amelyekkel a kisebb ökörbékákat esetleg össze lehet keverni, ez utóbbiak hátán nincs mirigyes párkány. Viszont egy feltűnő bőrredő kanyarodik szemük mögül a dobhártyát megkerülve a vállukig. A nőstények dobhártyája akkora, mint a szemük, a hímeké még nagyobb. A hímeknek belső hanghólyagjuk van, amellyel hangadáskor torkukat látványosan felfújják. Az ökörbéka hátsó lábának hosszú ujjai között igen nagy úszóhártyát visel, amely a negyedik ujj csúcsáig terjed. Ez az ujj hosszabb a többinél. Felső oldala általában olajzöld vagy olajbarna, nagy, sötét foltok vagy mezők tarkíthatják. Hátsó lábát sötét keresztsávok díszítik. Mellső lábán ezek kevésbé markánsak. Feje halványabb zöld, hasi oldala fehéres, enyhe sötét márványozással. Toroktájéka sárgás tónusú is lehet. A faj neve nem méretére utal, hanem a hím tompa bummogására. Dörmögő „brr-oam” vagy „bbr-umm” hangokat hallat, amit Észak-Amerikában szívesen „more rum”-nak („több rumot”) hallanak ki.
Elterjedése: Észak-Amerika keleti tájai. Több helyen betelepítették Európába. Nagyobb állományai élnek Olaszországban, Lombardiában, valamint Pavia és Mantova környékén. Németországban Lüneburg közelében békafarmokon is tartják combjának húsáért.
Élőhelye: kisebb-nagyobb tavak széles iszaplapályokkal, holtágak, öblök és lassú folyóvizek partjai.
Címkékbarna béka farkatlan hidegvérű Hüllők ökörbéka varangy
Ezt mindenképpen olvasd el!
A kígyószemű és a rostosujjú gyík
Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …