Bolsevik többség
Az orosz gazdaság helyzete 1917 őszén tovább romlott. Már nemcsak a nagyvárosok, hanem a falvak lakossága is éhezett, a háború pedig folyt tovább. Mindez növelte a tömegek türelmetlenségét.
1917 őszére a tömeghangulatban fordulat következett be. Csalódtak a cselekvésre képtelen eszer és mensevik vezetőkben, ezért sorra visszahívták őket Bolsevik a szovjctekből, s helyettük bolsevikokat delegáltak. Petrográdon, Moszkvában többség és a legnagyobb vidéki városok szovjetjében bolsevik többség alakult ki. Augusztus végén a petrográdi szovjet Trockijt választotta elnökévé. A nagy vidéki centrumokban szeptember és október folyamán egymást követték a sztrájkok (pl. az Urál vidékén szeptemberben százezren sztrájkoltak). Több helyen a munkások átvették a gyárak irányítását. A parasztok sok helyen hozzákezdtek a földesúri földek kisajátításához. Döntő befolyásuk lett a bolsevikoknak a katonatanácsokban is.
Erősödtek a nemzeti mozgalmak Finnonzágban, a Baltikumban, Belo- Nemzeti russziában, a Kaukázusban és Közép-Ázsiában egyaránt.
A kormány tehetetlen volt. Ebben a helyzetben Lenin úgy ítélte meg, hogy megérett a helyzet a fegyveres felkelésre. Október 24-én éjszaka a
felkelők a petrográdi Téli Palota (a kormány székhelye) kivételével az egész fővárost elfoglalták. Október 25-én éjjel a Téli Palota védői is megadták magukat. Kerenszkij – női ruhába öltözve – elmenekült, az Ideiglenes Kormány tagjait letartóztatták. A hatalomátvétel szinte véráldozat nélkül történt.
Címkékbolsevik háború hadművelet nemzeti mozgalom szovjet történelem
Ezt mindenképpen olvasd el!
Titkos záradék
1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …