Az egészséges táplálkozás fontosságát senki sem vitatja, de ha baba születik a családba, méginkább szükséges tájékozódni mikor és mit adhatunk a gyermeknek.
A csecsemő 6 hónapos koráig tökéletesen megfelel ha „csak” szoptat az anyuka.
Az anyatej pótolhatatlan csodája a természetnek, a baba tápanyag és folyadékigényét is teljes mértékben kielégíti. Nincs az a mesterséges anyag ami helyettesíthetné, vagy akár megközelíthetné hasznos összetevőit: a fehérjét, zsírt, szénhidrátot, ásványi anyagokat, nyomelemeket és az immunológiai alkotóelemeket. A szoptatás előnyei közé tartozik még hogy mindig rendelkezésre áll, teljesen higiénikus, mindig megfelelő hőmérsékletű. Az allergiától is véd ha 6 hónapig kizárólag anyatejet kap a baba.
Ha több teje van az anyukának mint amit a baba megeszik, fagyassza le, így még 6 hónapig eltartható. Később még a főzelékek hígítására is felhasználható. A lefagyasztott anyatejet felengedés után viszont tilos felforralni!
A 6. hónap után el lehet kezdeni a baba hozzátáplálását. Ekkorra már érdeklődést is mutat a gyermek a különböző ételek iránt, illetve az emésztőrendszere is képes a szilárd táplálék befogadására. A babaétel otthoni elkészítése nem nagy ördöngösség, de néhány alapvető szabályt mindenképp be kell tartani:
- először is szerezzünk be egy kisméretű edényt, amit csak a babaétel elkészítésére fogunk használni.
- az ételkészítés megkezdése előtt mindig mossunk alaposan kezet, és győződjünk meg arról hogy a konyhai felületek és a munkaeszközök is tiszták.
- minden élelmiszert mossunk meg felhasználás előtt, még akkor is ha meghámozzuk (pl.:alma, banán)
- a tojást forró mosószeres vízzel tisztítsuk, de ne feledkezzünk el a hús lemosásáról sem.
- koszosan ne tároljunk semmit a hőtőszekrényben, fagyasztáshoz pedig légmentesen lezárt zacskót, dobozt használjunk.
- az elkészített étel hűtőben maximum 2 napig, fagyasztóban maximum 1 hónapig tárolható. Ha melegítünk forralásig tegyük.
- üzletben vásárolt bébiétel felbontása előtt ha koszos a fedő, mossuk le. Ellenőrizzük a lejárati időt. A felbontott bébiételt rögtön tegyük hűtőbe, a cimkén lévő felbontás utáni határidőt tartsuk be. Viszont ha az üvegből etejük a babát, az már nem tehető
- el későbbre, mert a gyerek nyálával együtt baktériumok is bejutnak az ételbe.
- Ezért célszerűbb ha tiszta kanállal kiszedjük a szükséges mennyiséget.
- eleinte amíg a baba nem tud rágni, pépesítenünk kell az ételt, és a fulladási veszély miatt nem adható: dió, mogyoró, napraforgómag, mazsola, darabos édesség, egész szőlőszem, túl nagy szelet alma, szilárd nyers zöldségdarab.
- a babát evés alatt soha ne hagyjuk egyedül!
- kifli, kenyér és tejtermékek (sajt, túró stb.) csak 8 hónapos kor után adhatók, tojás 10 hónapos kor után, magas savtartalmú gyümölcsöket (narancs, mandarin stb.), tejet és mézet pedig csak 1 éves kor után fogyaszthat a gyermek.
- sót, cukrot, erős fűszereket ne használjunk!
- befőtt vagy konzerv gyümölcsöt, zöldséget ne adjunk a babának mert adalékanyagot tartalmaznak.
- új ételek bevezetésénél türelemmel, erőltetés nélkül próbálkozzunk. Ha nagyon tiltakozik a gyerek egy-két hónap után újra megkóstoltathatjuk vele.
- a zöldségeket, gyümölcsöket párolással puhítsuk, így keveseb lesz a vitamin és ásványianyag veszteség.