Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Elevenszülő gyík Lacerta vivipara életmódja

Elevenszülő gyík Lacerta vivipara életmódja

Életmódja: ahol az éghajlat lehetővé teszi, nagyon korán, gyakran már februárban elhagyja telelőhelyét. Areáljának északi részén, illetve a közép-európai magashegységekben ezzel szemben sokszor csak júniusban bújik elő. Reggelente, miután elhagyta éjjeli rejtekét, napsütötte helyre vonul, és bordáit szétterpesztve vár, míg a tűző nap testét 25-30 °C-ra hevíti. Ezt követően portyázni indul, de az aktív időszak végén mindig visszatér napozóhelyére vagy rejtekére. Ez utóbbi maga ásta lyuk is lehet, de legtöbbször elhagyott rágcsálófészekbe vagy kő alatti üregbe költözik. A legtöbb gyíkkal ellentétben az elevenszülő gyík nem kifejezetten territoriális viselkedésű. Ez abból is látszik, hogy a kifejlett példányok szívesen napoznak csoportosan is. Közép-Európában az elevenszülő gyíkok májusban kezdik meg násztevékenységüket. Komolyabb revírharcok alig fordulnak elő a hímek között, legfeljebb csak nagy melegben. A párzás a fürge gyíkéhoz hasonlóan zajlik. A 4-10 utód a faj nevének megfelelően már az anyja testében, esetleg a tojásrakás közben vagy röviddel azután kikel. Bizonyos körülmények között az elevenszülő gyík ovipar módon, azaz tojás-rakással is szaporodhat. Találtak már olyan, több nőstény által rakott közös fészket is, amelyben 60, különböző fejlettségű tojás lapult. A faj gyakran nagy egyedsűrűségben található. Ellenségei a rézsikló és a keresztes vipera. Tápláléka: a zsákmányt nem csupán szemével, hanem hallásával is fürkészi. Pókokat, százlábúakat, legyeket és bogarakat, valamint rovarlárvákat is fogyaszt.
Egyéb: a születéskor kb. 45 mm hosszú ivadékoknak kb. a 90%-a még az első évben elpusztul. A különféle madárfajokon kívül még gerinctelenek, így a nagyobb futóbogarak is tizedelik őket.

Ezt mindenképpen olvasd el!

A kígyószemű és a rostosujjú gyík

Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …

Leave a Reply