Kezdőlap / Társadalom / Történelem / Fegyverszüneti szerződés

Fegyverszüneti szerződés

Franchet d’Esperey hadserege szinte ellenállás nélkül nyomult északi irányba. Az osztrák-magyar hadsereg halálharangját mégis az olasz fronton meginduló támadás húzta meg. 1918. október 26-ről 27-re virradó éjjel nagy tüzérségi fedezettel olasz és angol egységek hídfőket létesítettek a Piave folyó bal partján, majd a hídfőkből kiinduló támadás több helyen áttörte az osztrák-magyar védőállást. A haderő rendezetlenül vonult vissza. Ugyanezekben a napokban d’Esperey elérte a Monarchia háború előtti államhatárát, és megkezdte az átvonulást Bosznia-Hercegovinán.
Nyilvánvalóvá vált, hogy Bécs számára – az ellenállás eszközei hiányában – csak az azonnali fegyverszünet kérése következhet. November 3-án Padovában írták alá Ausztria-Magyarország fegyverletételének feltételeit. Ekkor még az antant-megszállás vonalát csak az olaszországi hadsereg viszonylatában állapították meg. Franchet d’Esperey hadserege e napokban megkezdte az átkelést a Száván és a Dunán. Az új budapesti kormány hiába kérte a megszálló hadsereg megállását a páduai fegyverletételre hivatkozva. A balkáni antanthadsereg a megszállás vonalát a páduait kiegészítő, november 13-án aláírt belgrádi egyezményben szabta meg. E szerint az antant haderő a Dráváig, illetve a Marosig nyomul, de megszállja Pécs városát is. Ez a vonal a Duna-Tisza közén pedig közvetlen Baja és Szeged alatt húzódik. Ám – éppúgy, mint a padovai egyezményben – itt is kikötötték, hogy „bármely pontot” megszállhatott a fegyverszünetet diktáló hadsereg. Szövetségeseinek kapitulációja idején a hátráló német hadsereg még nagyjából a háború előtti francia-német határ vonalán állt, továbbá Belgium nagy részét is ellenőrzése alatt tartotta. A visszavonulás azonban mind rendezetlenebbé vált, és megmozdult a hátország is. 1918 november elején fellázadtak a Kielben horgonyzó német hadiflotta matrózai, és mozgalmukból napok alatt kifejlődött egész Németországban a polgári demokratikus forradalom. Ennek eredményeként november 9-én kénytelen volt lemondani II. Vilmos császár, és kikiáltották a köztársaságot. Új kormány alakult, amely november 11-én aláírta a fegyverszüneti szerződést.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Titkos záradék

1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …

Leave a Reply