Körülbelül minden ötödik gyereknek visszatérő fejfájásai vannak, jóllehet ezeknek objektív, szervi okát az esetek többségében nem találják. A gyerekek leginkább olyankor panaszkodnak fejfájásra, ha meleg, levegőtlen szobában tartózkodnak, ha idegesek, szoronganak valami miatt. Fejfájás kísérheti a lázat, orr-melléküreg-gyulladást vagy fogfájást is. Némely gyermek alkatilag hajlamos a fejfájásra.
Mi a teendő?
Kérdezzük meg a gyermeket,érez-e máshol is fájdalmat. Tapintsuk meg a gyermek arcát, állkapcsa és füle környékét, hogy lássuk, nem orrmelléküreg-gyulladás, fogtályog, fogfájás vagy fülfájás okozza-e a bajt. Mérjük meg a gyermek hőmérsékletét, mert a fejfájás és láz kanyaró, influenza és más fertőző betegség első tünete is lehet. Nézzük meg, nincs-e sérülés a gyermek fején.
Gyakori fejfájás esetén derítsük ki, szorong-e a gyermek valami – például iskolai munkája – miatt.
Ha a gyerek émelyeg, hány és látászavara van, migrénes fejfájása lehet.
Ha a gyermeknek nincs egyéb nyugtalanító tünete, itassuk meg,
adjunk neki enyhe fájdalomcsillapítót, és fektessük le elsötétített szobában.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Forduljunk nyomban orvoshoz, ha
a fejfájást láz, hányás, nyakmerevség és fénykerülés kíséri,
ha a gyermeket fejsérülés érte. Tájékoztassuk arról is mihamarabb az orvost,
ha a fejfájás sűrűn ismétlődik vagy hosszú ideig tart.
Mit várhatunk az orvostól?
• Az orvos megpróbálja kideríteni a fejfájás okát.
Súlyosnak tekinthető-e?
A fejfájás szerencsére ritkán utal súlyos bajra, de ha láz, nyakmerevedés, zavartság vagy fényérzékenység kíséri, komolyabb betegség – például agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás-tünete is lehet, és azonnal orvoshoz kell fordulnunk. Hasonlóképpen azonnali orvosi ellátást igényel a fejsérülés is.