A füvek virágzata nagyon változatos. Itt a jellemző típusokat említettük. A virágzati típusok kombinálódnak, átmeneti formák alakulnak ki, de a virágzat alapja a füzérke marad.
A toklászok csúcsán vagy hátán szálka fejlődhet, mely élettant szerepén kívül díszíti a virágzatot. A füvek virágzata olyan szín- és forma együttes, melynek könnyed vonalait, sajátságos szépségét más növényfajnál nem találjuk meg.
Az élettani csoportosítás szerint vannak egynyári, áttelelő egyéves és évelő füvek. Az elnevezések önmagukat magyarázzák: az egynyári tavasszal kihajt, őszre termést érlel és elpusztul. Az áttelelő már ősszel kihajt, áttelel és a következő őszig él. Az évelők több évig élnek.
Az egynyári és áttelelő fajok elhullatják terméseiket és így terjednek. Az évelők tarackkal, rhizómával vagy gyökértörzzsel terjeszkednek vagy telepíthetők. Ezek a tartalék-táplálóanyagokat gyűjtő módosult szárképletek a föld alatt fejlődnek. Egymástól főképpen vastagságukban különböznek.
Legvastagabb a gyöktörzs és legvékonyabb a tarack. Rövidebb-hosszabb szártagúak. A rajtuk fejlődött allevelek hónaljából törnek felszínre a hajtások, és a csomóknál fejlődnek a mellék- vagy járulékos gyökerek. A hajtások rügyei már ősszel megjelennek. Ekkor leválaszthatunk egy-egy gyökeres darabot és új helyre telepíthetjük.
A gyöktörzzsel, rhizómával vagy tarackkal terjedő füvek kisebb-nagyobb felületeket évek alatt beborítanak, viszont a zsombékoló füvek függőleges vagy ferde gyöktörzséből vagy rövid szártagú tarackjaiból csokrosan törnek elő a hajtások és bokrosán fejlődnek. A díszfű fajok között mindkét fejlődési forma előfordul. Telepítésük ennek megfelelően különbözhet.
Címkékegynyári füvek gyökér toklász virágzat
Ezt mindenképpen olvasd el!
Díszfű belső díszítésre
Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól …