Bár nagy valószínűséggel sosem gondolkodtunk azon, hogy a lábgomba igazi népbetegség. Egyes felmérések szerint az emberek 55-65%-a, más felmérések szerint 70-85%- érintett. A gombák olyan mikroorganizmusok, melyek a szövetek félig áteresztő hártyáján keresztül táplálkoznak. Jelenleg több mint 60 olyan faj ismert, mely az emberre ártalmas. Ugyan a legtöbb esetben inkább csak kellemetlenséget okoznak, érdemes komolyan venni, hiszen komoly betegségek kialakulásához is vezethetnek. Gyakorta fordul elő, hogy a visszér, vagy épp az ekcéma kiindulási pontja a gomba volt.
A tüneteket tekintve szóba jöhet kiütés, hámlás, fájdalom, erős lábszag, erős viszketés, esetleg égés szerű viszketés. Bár a lábgombára a patikában több készítményt is kaphatunk, első és legfontosabb védekezésünk a megelőzés.
A továbbiakban 7 praktikus tanács, hogy elkerüljük a lábgombát:
1. Ne használjunk teljesen zárt, rosszul szellőző cipőt.
2. Ha lábunk nagyon izzad, akkor lehetőség szerint naponta 2-3 szor mossuk meg, és töröljük szárazra.
3. Fürdés vagy zuhanyzás után mindig töröljük szárazra a lábujjaink közét is.
4. Ne használjunk műszálas zoknit, szükséges a pamut által nyújtott szellőzés.
5. Legyen nálunk tartalék zokni, ha esetleg lábunk beizzadna, mosása után ne az izzadt zoknit kelljen vissza húzni.
6. Strandon, vagy közös vizes helységekben hordjunk papucsot.
7. Idegen, vagy kóbor állatokkal lehetőleg ne kerüljünk kapcsolatba, hiszen gyakorta terjed át gombásodás a fertőzött állatokról az emberre.
Ezeket az egyszerű tippeket betartva jelentősen csökkenthetjük a lábgombásodás kialakulását. Azonban, ha mégis összeszedtünk valamilyen gombát, rögvest térjünk be egy patikába, hiszen sokféle vény nélküli gombaölő sprayt-vagy kenőcsöt árulnak. Sose felejtsük el, nem a lábgomba a szégyen, hanem a lusta, nemtörődöm ember!