Az aranyér a végbélnyílás körüli visszerek tágulata. Többnyire tartós székrekedés, illetve az ezzel járó fokozott erőlködés indítja el a folyamatot (ha azonban már kialakult, akkor a hasmenés is súlyosbíthatja).A kitágult vénák begyulladnak, kisebb-nagyobb fokú vérzés léphet föl, és gyakori a heves végbéltáji fájdalom is.
A probléma jelentkezése egyre valószínűbb a kor előrehaladtával, ahogy a visszerek falának izomzata gyengül és rugalmassága csökken, de hajlamosít rá a mozgásszegény életmód és az elhízás is. Terhesség alatt ugyancsak megduzzadhatnak az érintett erek, mivel a magzat fokozott nyomást gyakorol az alhasi tájékra, ráadásul az ilyenkor termelődő hormonok ellazítják a visszerek falát.
Sokan a nyugati típusú étrendben látják az aranyér fő okát, meg abban- ami ugyancsak a fejlett társadalomra jellemző civilizációs betegség-, hogy keveset mozgunk.
A megoldás? Együnk több gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű lisztből készült harapnivalót a jó emésztés és a rendszeres székletürítés érdekében, továbbá olyan élelmiszereket, amelyek erősítik az erek falát.
Gyógyhatású táplálékok
Víz
Ha nem iszunk elég vizet, az élelmi rostok rendkívül lassan és nehézkesen haladnak végig a tápcsatornán, s ez komoly gondot okoz.
Aranyér esetén azonban a víz külsőleg alkalmazva is segíthet.
Készítsünk keserűsós ülőfürdőt: a só kiváló nedvszívó képességgel rendelkezik, így csökkenti a visszerek pangó vér nedvességtartalmát, vagyis lelohasztja a vénák duzzadtságát, és mérsékli a gyulladást.
Naponta 8-11 nagy pohár vizet fogyasszunk.
Székrekedés ellen ható élelmiszerek
Mivel az aranyeret székrekedés okozza, megelőzése érdekében célszerű olyan táplálékot fogyasztani, amelyek eszt a problémát hatékonyan meg tudják szüntetni. Idetartoznak elsősorban a gyümölcsök (az aszalt szilva például remek),a zöldségek, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék, illetve az ezekből készült élelmiszerek. Az élelmi rostok természetes hashajtók: a nedvesség megkötésével növelik a széklet tömegét, és elősegítik a távozást a belekből.
A rostok akkor is hasznosak, amikor az aranyér állapota már orvosi beavatkozást tesz szükségessé.
Naponta 25 g élelmi rost fogyasztása már hatékony lehet, de az ideális mennyiség napi 35 g.
Bogyós gyümölcsök
Minél sötétebb színűek,annál édesebbek a bogyós gyümölcsök-ráadásul annál több flavonoidot tartalmaznak. Ezek a citrusfélékben és a különböző hagymákban is megtalálható vegyületek gyulladáscsökkentő hatásúak, valamint erősítik az érfalakat.
Egyes kutatások szerint mérséklik az aranyér okozta fájdalmakat, a vérzést, a viszketést, sőt gátolják az állapot kiújulását is.
A bogyós gyümölcsök egyébként még egy további okból is igen hasznosak: mivel kiváló élelmi-rost források, segíthetnek a székrekedés állapot kialakulásának megelőzésében.
Napi gyümölcsadagunkban fontos helyük van a bogyósoknak is; érdemes legalább háromnegyed csészényi fogyasztani a kedvencükből, legyen az szeder, málna, áfonya, eper, ribizli vagy egres.
Kelkáposzta ,paraj
A K-vitamin elsősorban a vérrögképződés ellen hat,ezért bevitelét különösen ajánlott növelni vérző aranyér esetén.
K- vitamin ajánlott napi adagja férfiaknál 80 mg,nőknél 65 mg.
Ennyit bőven fedez napi egyadagnyi a kissé kesernyés ízű leveszöldségekből,amelyek pl. a fodros-kel, a paraj vagy a mángold-levél, de sok K-vitamin van a brokkoliban és a zöld teában is.