Jegyei: közepes nagyságú, karcsú szalamandra, kidülledő szemekkel
és jól látható fültőmirigyekkel; bőre sima, farka hengeres, vékony, nagyjából olyan hosszú, mint
a teste. Hátoldala többnyire világos vagy sötétbarnás, apró sárga foltokkal. Oldala szintén sárgás, lábai és farka részben halvány rózsásak, hasa enyhén vörhenyes, világos jegyekkel. A hímek faroktövén feltűnő, előreirányuló, puha tövis meredezik. E mediterrán faj teljes testhossza 130-140 mm. Elterjedése: Kászosz, Kárpathosz és Száría szigetek az Égei-tengerben, valamint Délnyugat-Törökország. Úgy tűnik, kizárólag a tengerparthoz közeli sík- és dombvidékeken él, 500 méter fölé rendszerint nem hatol fel.
Élőhelye: az olyan biotópokat kedveli, ahol van egy patak vagy árok, amelyben tavasszal víz csörgedezik, és amelyet ilyenkor buja bokor- és cserjeszegély kísér. Mivel az efféle vizek már nyár elejére elapadnak, ennek a fajnak az év jelentős részét igen száraz és forró környezetben kell átvészelnie. Életmódja: az elhúzódó száraz időszak miatt a líkiai szalamandra hosszú nyári pihenőt tart. Túlnyomórészt éjszakai tevékenykedése során a szalamandrák többségével éppen ellenkező módon igen fürgén mozog. A nappalokat kőhalmok stb. alatt rejtőzve tölti. Párzáskor a hím a nőstény alá mászik. és faroktövisével hozza azt izgalomba. 11 hónapos fejlődés után két teljesen „kész”, kb. 60 milliméter hosszú utód születik a szárazon. Tápláléka: ízeltlábúak, kisebb meztelen csigák és férgek, amelyeket éjjeli vadászata során ejt el.
Címkékélőhelye hüllő karcsú szalamandra kidülledő szemek közepes nagyságú Líkiai szalamandra
Ezt mindenképpen olvasd el!
Közönséges bordásgyík Psammodromus algirus
Közönséges bordásgyík jellegzetessége: igen karcsú, apró fejű gyík, hát- és oldalpikkelyei erősen ormósak, farka nagyon …