Az emberek kb. 10%-a szenved migrénes fejfájástól, ami összetett, több tünettel együttesen rendelkező, rohamszerűen jelentkező állapot. A gyerekek érintettsége 5% körül van, de a nőknél a gyakoriság a férfiaké háromszorosa.
A roham kialakulásában egy ok vagy több tényező együttesen is közre játszhat. Okozhatja érrendszeri probléma, neurológiai rendellenesség vagy abnormális agyműködés a szakértők szerint, de biztos támpontjaink nincsenek.
A migrénes roham többnyire öt szakaszból áll:
a beteg bizonyos figyelmeztető jeleket vesz észre, általában a roham előtt legfeljebb 24 órával: tompaság, ásítás,szomjúság, édesség iránti vágy, nehéz izmok, hangulatváltozások. A beteg kerülhet ingerlékeny, feszült vagy feldobott állapotba egyaránt.
az előjel – aura – stádiumában látászavarok keletkeznek. A fejfájás egy óra múlva bekövetkezhet.
a fájdalom jelentkezése, ami a fej egyik oldalára korlátozódik. Az érzés olyan, mintha szétrobbanni akarna a fej, hányinger, fény, szag és zajérzékenység a kísérő jelenség. Együtt járhat zavarodottsággal, míg vannak akik fájdalomcsillapítóval dolgozni is képesek közben.
az oldódás fázisa, amikor a fájdalom jelentkezése után 2-72 órával a tünetek fokozatosan enyhülni kezdenek. Sokaknak segít az alvás, a sötét szobában történő pihenés, a hányás, a sírás.
végül az utóhatás, mely a fájdalom megszűnése után, kimerültség formájában jelentkezik, s kb. egy napon keresztül tart.
A megelőzés hatékony módszere, ha a beteg megállapítja, milyen tényezők váltják ki a rohamot. Érdemes naplót vezetni, hogy a körülmények, s a roham előzményei viszonylag pontosan kiderüljenek. A leggyakoribb okok: szorongás és stressz, fizikai vagy szellemi fáradtság, rendszertelen étkezés, fogyókúra, menstruáció, alvási rendellenességek, testi megerőltetés, környezeti hatások, bizonyos ételek, alkohol (főként vörösbor), rendszertelen munkaidő beosztás, gyógyszerek.
A migrénes roham alatt kedvező lehet vény nélkül kapható és receptre kiváltható fájdalomcsillapítók használata. További gyógyszeres kezelést csak orvos írhat elő. Hatásos lehet az akupunktúrás és az oszteopátiás alternatív kezelés.