A kopaszodás több embert érint – férfiakat és nőket egyaránt -, mint azt először gondolnánk, amelynek okát megítélésem szerint a bennünket körülvevő világban kell keresni. Napjainkban a minket körülvevő környezetszennyezés, az előre gyártott, adalékanyaggal teli élelmiszerek, a stressz – és még sorolhatnám a káros tényezőket – alapvető egészségromboló hatásúak, mely a testünkre általánosságban és sejtszinten is negatív hatással van.
Először is alapfogalmakkal kell tisztában lennünk. A fejen megközelítőleg 100 – 150.000 hajszál található, melyek fő alkotóanyaga a szaru. A haj növekedése sok tényezőtől függ, átlagosan havonta kb. egy cm-t nő, élettartamukat tekintve a kihullásig kb. 7 év telik el. A haj szakaszokban termelődik, amikor egy hajszál elpusztul, az leválik a fejbőrről, egyszerűen kihullik. A szakemberek szerint naponta átlagosan kb. 90 szál hajunkat veszítjük el, ami természetes folyamat. Amennyiben ennél észrevehetően több hajunk hullik ki, minden esetben célszerű szakembert felkeresni, mivel a helyes kezelés megválasztásában alapvetően fontos a kiváltó ok pontos feltárása.
A kóros hajhullás több okra is visszavezethető. Okozhatja fejből sérülése, valamilyen gombás-, esetleg baktérium fertőzés, de ugyanúgy oka lehet esetleg egy elhanyagolt, kezeletlen lyukas fog, vagy hormonális változás (pl. terhesség) is. A lehetséges okok tárháza rendkívül széles.
A nemnek szintén jelentősége van, bár a kopaszodás okai hasonlóak ugyan a férfiak és a nők esetében, de a kiváltó okot tekintve eltérő módon jelentkeznek
Férfiak esetében a kopaszodás mértékének, valamint annak, hogy milyen életkorban jelentkezik, igen nagy jelentősége van a genetikának, mely figyelemmel kísérhető az egyenesági rokonok között. A férfiaknál jelentkező kopaszság leggyakrabban a haj – homlok találkozásánál, illetve a fejtetőn figyelhető meg.
A nők hajhullásának kórossá válásában leggyakrabban a különböző hormonális változások (pl. a férfi nemi hormon túlzott megemelkedése, pajzsmirigy problémák) játszanak szerepet, melyet szakember segítségével orvosolhatunk. A nők esetében ritkább a férfiakra jellemző hajvesztés, náluk leggyakrabban az figyelhető meg, hogy nem egy bizonyos helyre koncentrálódik a haj elvesztése, hanem az az fejből egész területén, gyakran egyenletesen történik.
A különböző betegségek következtében fellépő kóros hajhullás kezelését tekintve egyszerű, a legtöbb esetben a kiváltó ok gyógyszeres kezelése is eredményt hozhat. Egyéb helyzetekben – pl. öröklött kopaszodás esetén – a gyógyszer már nem megoldás. Ekkor a plasztikai sebészetet hívhatjuk segítségül. Erre két megoldás létezik. Amennyiben a páciens rendelkezik még ép hajhagymákkal, akkor az orvos a kezelendő területre átülteti azokat, ellenkező esetben megoldást nyújthat speciális műhaj beültetése is.
Ne legyünk elkeseredve, nem vagyunk egyedül. Az esetek túlnyomó részében tehát van megoldás, ne adjuk fel!